Dlaczego koty lubią kartony? 7 powodów

Nie tak dawno temu, jeden z naszych klientów – właściciel dwóch uroczych kotów – podzielił się z nami ciekawą historią. Kupił swoim futrzakom elegancki drapak, ale zamiast skakać z radości, koty rzuciły się na… kartony, które razem z drapakiem przyniósł. Zaskoczony i pełen niedowierzania, klient zapytał nas, dlaczego jego koty tak bardzo uwielbiają nasze kartony. Stąd też powstał pomysł na ten wpis!

Jeśli jesteś opiekunem kota, to na pewno zdarzyła się już sytuacja, gdy kupiłeś mu świetną zabawkę lub drapak, a ten był bardziej zainteresowany pudełkiem po zabawce czy drapaku. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak jest? Musisz jednak wiedzieć, że prawie każdy kot uwielbia pudełka.

Skąd to wynika? O tym w naszym artykule! Zainspirowani ciekawością naszego klienta, postanowiliśmy udać się w podróż, by odkryć tajemnicę fascynacji kotów kartonowymi pudełkami. Sprawdź 7 powodów, dla których koty lubią kartony.

Pudełka to bezpieczna przestrzeń

Najważniejszym powodem, dla którego koty lubią pudełka, jest to, że zapewniają im one bezpieczeństwo. Kartony to zamknięte przestrzenie, w których koty mogą się chronić przed nadchodzącymi zagrożeniami, a także ukrywać się, aby następnie móc nagle zapolować na zdobycz. Pudełko bywa też pomocne w sytuacjach stresowych – zwykły karton może poprawić ich nastrój i zachowanie, ponieważ nie muszą się martwić, że nagle zostaną zaskoczone przez drapieżniki.

Kartonowe pudełko zapewnia idealną temperaturę

Kolejnym powodem, dla którego koty lubią przesiadywać w kartonach, jest to, że utrzymują one przyjemne ciepło. Niewielka powierzchnia kartonu zachęca mruczki do zwinięcia się i relaksu w komfortowej temperaturze. I nikogo nie powinno to dziwić, w końcu wiadomo, iż optymalna temperatura pokojowa dla kota pustynnego to od 30 do 36 stopni Celsjusza. Nie bez powodu w końcu ulubionym miejscem wielu kotów jest kaloryfer czy słoneczny parapet.

Karton to najlepsze miejsce do spania

dlaczego koty lubią kartony obraz 6

Koty kochają pudełka również z tego względu, iż są one dla nich najlepszym miejscem do spania. A czy wiesz, że mruczki mogą spać nawet 20 godzin dziennie? To całkiem sporo, dlatego znalezienie idealnego miejsca do spania jest niezwykle ważne. I choć dla Ciebie może to być tylko proste kartonowe pudełko, to uwierz, że dla Twojego kota jest to coś więcej – ciepła, bezpieczna i osłonięta przestrzeń rewelacyjna na codzienne drzemki. 

Pomagają kotom przystosować się do nowych zmian

Jak już wiesz, pudełka to bezpieczna przestrzeń dla kotów. Z przeprowadzonych badań na Uniwersytecie w Utrechcie wiadomo, że kartony pomagają kotom przystosować się do nowych zmian. Jedną z nich może być np. zmiana miejsca zamieszkania – tuż po przeprowadzce nie wyrzucaj wszystkich kartonów. Zapewnij swojemu kotu przestrzeń, w której poczuje się komfortowo, będąc w nieznanym otoczeniu. 

Koty są niezwykle ciekawskie

Jeśli jesteś już doświadczonym opiekunem kota, to na pewno nie zdziwisz się, gdy powiemy, że koty są naprawdę bardzo ciekawskie. Jest to właściwie kolejny powód, dla którego interesują się kartonami. Mają wrodzoną ciekawość, dlatego tuż po tym, gdy kupisz coś nowego, zapewne zaraz zjawi się Twój kot, który będzie chciał zbadać nowy przedmiot. Krótko mówiąc, Twój mruczek jest ciekawy nowych tekstur i zapachów.

Kartony to najlepsze zabawki na całym świecie

dlaczego koty lubią kartony obraz 2

Nawet gdybyś kupił swojemu kotu najdroższą zabawkę na całym świecie, to podejrzewamy, że i tak wybrałby karton. Koty uważają bowiem pudełka za najlepsze zabawki. Ale nie ma co się dziwić, ponieważ zwykłe kartonowe pudełko daje im wiele możliwości! Mruczki mogą się na nie wspinać, wskakiwać, wyskakiwać z nich, drapać, czy uderzać – to naprawdę bardzo wiele!

Dlaczego kot obgryza pudełko?

Wiele mruczków lubi nie tylko chować się w kartonach, ale także je gryźć i drapać. Niektóre koty uznają, że kartonowe pudełko idealnie sprawdza się, jeśli chodzi o ostrzenie pazurów i zębów, co wynika z falistej struktury kartonu. Gryzienie i drapanie pudełka jest doskonałą zabawą dla mruczka. Poza tym warto też podkreślić, że pudełka to świetne pochłaniacze zapachów z otoczenia, zaś koty mogą pochwalić się bardzo dobrym węchem. A to natomiast sprawia, że koty chętnie ocierają się o pudełka i tym samym zbierają nowe zapachy, pozostawiając na nich swój. 

Wybierz solidne kartony

Na koniec chcielibyśmy zaprosić Was do skorzystania z naszej oferty. Jako producent kartonów, dbamy o wysoką jakość naszych produktów, które zadowolą nie tylko Ciebie, ale także nie jednego kociego przyjaciela. Nasz szeroki asortyment kartonów oferuje różnorodne rozmiary i kształty, które idealnie wpasują się w Twoje potrzeby.