InPost Paczkomaty – jakie są maksymalne wymiary i waga paczek?

Paczkomaty InPost to punkty odbioru przesyłek, które można znaleźć właściwie na terenie całej Polski. Urządzenia te znajdują się w dużych miastach, a nawet na wsiach. Są niezwykle popularną formą nadawania i odbioru paczek w Polsce. Coraz więcej osób z niej korzysta. Dopiero planujesz wysłać paczkę w ten sposób? W takim razie powinieneś sprawdzić, jakie są maksymalne wymiary i waga paczek, aby wszystko przebiegło sprawnie i bez żadnych problemów. Poznaj wymiary paczek i wyślij paczkomatem przesyłkę!

Maksymalne wymiary paczek do paczkomatów InPost

Doskonale wiesz już, dlaczego warto korzystać z paczkomatów InPost. Jednak musisz jeszcze koniecznie wiedzieć, jakie są maksymalne wymiary paczek do tych urządzeń. Niestety nie każda przesyłka się do nich zmieści. Wymiary paczek akceptowanych przez InPost Paczkomaty ilustruje nasza poniższa grafika. 

Gdzie kupić karton do paczkomatu Inpost obraz 2
infografika paczkomat

Gabaryty i cennik paczkomatów Inpost

Gabaryty
A
B
C
Maksymalne wymiary
8 X 38 X 64 cm
19 X 38 X 64 cm
41 X 38 X 64 cm
Maksymalna waga
25 kg
25 kg
25 kg
Cennik detaliczny
16,99 zł
18,99 zł
20,99 zł
InPost akceptuje 3 wymiary paczek, a konkretnie:

Co jeśli, przesyłka jest za duża na paczkomat?

Gdy przesyłka jest za duża i nie spełnia wymagań paczkomatów InPost, istnieje kilka opcji, które mogą pomóc Ci w bezproblemowym wysłaniu swojej przesyłki. Często jest tak, że wielkość przesyłki przekracza dozwolone gabaryty paczkomatów, co może powodować pewne komplikacje. W takim przypadku, alternatywą jest skorzystanie z usług kurierskich.

Korzystanie z kuriera może być wygodną alternatywą dla osób, które nie mogą skorzystać z paczkomatów ze względu na rozmiar przesyłki. Możliwość nadania paczki kurierem można zlecić online, co znacznie ułatwia proces i eliminuje konieczność fizycznego przekazywania przesyłki.

Usługi kurierskie są dostępne przez wiele różnych firm, więc masz możliwość wyboru tej, która najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Co więcej, skorzystanie z usług kuriera może często okazać się tańszą opcją, dzięki konkurencyjnym cenom oferowanym przez różne firmy.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na wysyłkę paczki niezgodną z zasadami, zostaniesz zobowiązany do pokrycia dodatkowej opłaty według cennika Inpost

Jakie zalety mają paczkomaty InPost?

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że automaty paczkowe cieszą się ogromną popularnością. Mają one bowiem wiele zalet. Za co są uwielbiane?

Jak nadać paczkę w Paczkomacie?

Najprawdopodobniej każdy z nas stresował się, gdy pierwszy raz korzystał z paczkomatu. Jednak szybko przekonaliśmy się, że obsługa urządzeń InPost jest bardzo prosta. Właściwie nadanie przesyłki w ten sposób, to… przysłowiowa bułka z masłem. Jak nadać paczkę w Paczkomacie? Są na to dwa sposoby:

InPost Paczkomaty - obraz 1
1

Nadanie paczki w Paczkomacie bez etykiety

  • Wejdź w aplikację i wybierz ikonkę ,,Nadaj”, którą znajdziesz w dolnym menu aplikacji. 
  • Następnie musisz wybrać odpowiedni rozmiar paczki i sposób dostawy oraz uzupełnić dane nadawcy i odbiorcy. 
  • Teraz pozostaje opłacić nadanie. 
  • Po opłaceniu wysyłki otrzymasz 9–cyfrowy kod nadania i kod QR. 
  • Nie ma konieczności drukowania i naklejania żadnej etykiety. Warto jednak, abyś napisał na przesyłce kod nadania.
  • Kolejny krok to odpowiednie zapakowanie paczki i udanie się do dowolnego automatu Paczkomat InPost, Appkomat InPost lub do PaczkoPunktu. 
  • Najczęstszym wyborem jest urządzenie Paczkomat. Jeśli wybierzesz tę opcję, to po dotarciu na miejsce wystarczy, że w aplikacji InPost, a dokładniej w szczegółach przesyłki klikniesz ,,Otwórz skrytkę zdalnie” bądź zeskanujesz kod QR w czytniku maszyny, czego efektem będzie otworzenie się skrytki. Jeszcze inną opcją jest wybranie opcji nadania paczki na ekranie urządzenia i wpisanie kodu nadania.
  • Umieść paczkę w skrytkę i zamknij ją. 
  • Potwierdź nadanie paczki – w aplikacji lub na ekranie urządzenia Paczkomat.
2

Nadanie paczki w Paczkomacie z etykietą

  • Zacznij od wygenerowania etykiety. W tym celu odwiedź stronę inpost.pl/SzybkieNadania/ i wybierz formę wysyłki, gabaryt paczki, podaj dane i zapłać online. Po wykonaniu tych kroków otrzymasz etykietę na przesyłkę.
  • Wydrukuj etykietę i umieść ją na paczce. Pamiętaj, aby nakleić etykietę na odpowiednio zabezpieczoną paczkę. 
  • Umieść paczkę w urządzeniu Paczkomat. Paczkę możesz nadać w dowolnym automacie Paczkomat. Jak to zrobić? Wystarczy zeskanować kod kreskowy z etykiety, aby otworzyć skrytkę. Następnie umieść paczkę w skrytce i zamknij ją. Gotowe – paczka została nadana. 
  • Ostatnim krokiem jest potwierdzenie nadania, co możesz zrobić na ekranie urządzenia Paczkomat.

Jakich produktów nie wolno wysyłać paczkomatem?

InPost Paczkomaty - obraz 2

Zanim zdecydujesz się coś wysłać paczkomatem, to koniecznie musisz dowiedzieć się, jakich produktów nie wolno wysyłać w ten sposób. Zakaz dotyczy przedmiotów łatwo psujących się, niebezpiecznych, łatwopalnych, a także tych zakazanych przez prawo. Czego nie wolno wysyłać? Między innymi:

  • pieniędzy;
  • papierów wartościowych;
  • materiałów wybuchowych (np. fajerwerki);
  • substancji łatwopalnych (np. paliwa);
  • materiałów radioaktywnych lub toksycznych (np. chemikalia);
  • artykułów tytoniowych;
  • e-papierosów;
  • alkoholi;
  • narkotyków i substancji psychotropowych.

Jakie kupić kartony do paczkomatów?

Oczywistą kwestią jest to, że wielkość przesyłek musi być dostosowana do wymogów obowiązujących w ramach wysyłki paczkomatami InPost. Wiesz już, jakie one są, zatem nie pozostaje nic innego jak kupić odpowiednie rozmiary kartonów. Jako producent kartonów oferujemy w naszym sklepie Kartoniki.pl kartony do paczkomatów. To trwałe i funkcjonalne produkty o gabarytach A, B i C. Mają takie same wymiary jak te, o których wspomnieliśmy przy omawianiu maksymalnych wymiarów paczek do paczkomatów InPost. Wybierając je, zyskasz pewność, że paczka idealnie zmieści się w odpowiedniej skrytce. Zachęcamy do dokonywania zakupów.

Sprawdź też:

Rodzaje opakowań kartonowych – jakie wyróżniamy?
Typy tektury falistej – po czym rozpoznać dobry karton?