Jak działa płatność za pobraniem?

Płatność za pobraniem to pojęcie, z którym na pewno spotkałeś się już niejednokrotnie, jeśli zdarza Ci się robić zakupy online. Ta opcja jest nadal popularna i jest wybierana przede wszystkim przez osoby, które chciałyby przetestować nowy sklep internetowy, ale nie za bardzo chcą płacić za zamówienie z góry. Płatność z góry jest też częstym wyborem podczas zakupów na portalu ogłoszeniowym. Jak dokładnie działa płatność za pobraniem? Jakie są jej zalety i wady? Przeczytaj o tym w artykule!

Płatność za pobraniem - co to jest?

Płatność za pobraniem jest popularną opcją płatności online. Aczkolwiek w odróżnieniu od przelewów taka transakcja nie odbywa się przed otrzymaniem zakupionego produktu. Jest to rodzaj przesyłki, za którą odbiorca płaci dopiero w momencie doręczenia. 

Określoną kwotę za przesyłkę pobraniową odbiorca przekazuje kurierowi, zwykle w gotówce, choć bardzo często można spotkać się z możliwością płatności kartą. Dodajmy, że taką opcję można znaleźć w cennikach większości firm kurierskich. 

jak działa płatność za pobraniem obraz 1

Kiedy płatność za pobraniem jest opłacalna?

Płatność za pobraniem to doskonała metoda płatności zwłaszcza wtedy, gdy nie masz zaufania do danego sklepu i po prostu boisz się płacić z góry.
Oprócz tego warto z niej skorzystać gdy:

  • w danym momencie nie masz odpowiedniej ilości środków na koncie na zakup produktu;
  • chcesz szybko złożyć zamówienie bez konieczności logowania się do bankowości internetowej;
  • nie masz konta w banku;
  • chcesz kupić coś w internecie od obcego człowieka i boisz się oszustwa.

Płatność za pobraniem przy zakupach online - w praktyce

Chcesz wybrać płatność za pobraniem podczas zakupów online, ale nie wiesz, jak to wygląda w praktyce? Przedstawimy Ci zatem poniżej schemat zakupów przy wykorzystaniu tej metody płatności:

  1. Zrób zakupy w sklepie internetowym, a przy podsumowaniu wybierz metodę płatniczą za pobraniem. 
  2. Gdy transakcja zostanie potwierdzona, to nie pozostaje nic innego jak czekać na przyjazd kuriera z przesyłką.
  3. Zanim kurier przekaże Ci zamówioną paczkę, to poprosi Cię o dokonanie płatności. 

Gdy zrealizujesz płatność, otrzymasz paczkę od kuriera.

Kto oferuje płatność za pobraniem?

Metodę płatności za pobraniem może zaoferować praktycznie większość znanych firm specjalizujących się w dostarczaniu paczek. Rzecz jasna to, czy taka forma płatności za pobraniem będzie dostępna, zależy od podejścia sprzedawcy danego produktu. 

Weźmy jako przykład sklepy odzieżowe takie jak np. Zalando – tutaj spotkamy się z kilkoma metodami płatniczymi, w tym z płatnością za pobraniem. Płatność za pobraniem i wiele innych metod płatności może zaoferować także Allegro, Rossmann, Media Expert, czy Empik. Oczywiście płatność za pobraniem proponują też firmy kurierskie takie jak Fedex, UPS, DHL, DPD, czy Poczta Polska, a nawet popularne Paczkomaty.

Mimo że płatność za pobraniem jest popularna, to jednak taka metoda płatności nie jest dostępna wszędzie. Nie spotkamy się z nią np. na Vinted czy Aliexpress. 

Z jakim kosztem wiąże się płatność za pobraniem?

Zazwyczaj decydując się na płatność za pobraniem, musisz wnieść opłatę w wysokości od kilku do kilkunastu złotych. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje płatność za pobraniem gotówką lub kartą, ponieważ jest to zależne od polityki cenowej konkretnego sprzedawcy. Najczęściej jednak opłaty te są wyższe przy przesyłkach pobraniowych niż opłaconych z góry. Dlaczego? Głównie wynika to z tego, że większość sprzedawców uważa płatności za pobraniem za ryzykowne. W końcu może się zdarzyć tak, że klient złoży zamówienie, a potem go nie odbierze i nie opłaci.

Jakie zalety i wady ma płatność za pobraniem?

Przesyłki pobraniowe mają mnóstwo zalet, do których zaliczamy m.in. bezpieczeństwo transakcji z punktu widzenia kupującego. Jeśli nie lubisz płacić za kota w worku, to jest to metoda płatności dla Ciebie. Jest ona świetna, gdy znalazłeś nowy sklep online, ale nie chcesz ryzykować, że nie otrzymasz opłaconego towaru. Wśród zalet należy wspomnieć też o szybszej realizacji zamówienia, co wynika z tego, że sprzedawca nie musi czekać, aż środki wpłyną na konto. Poza tym w tym wypadku anulowanie zamówienia online jest bezproblemowe i nie musisz przechodzić przez długi proces odzyskiwania pieniędzy.

Jednak nic nie jest idealne… Płatność za pobraniem także ma pewne wady. Zaliczamy do nich m.in. wysoki koszt wysyłki, co wynika z tego, że jest ona pewnego rodzaju zabezpieczeniem, bowiem sprzedawca nieco ryzykuje. Czasem może nawet zdarzyć się, że wysyłka będzie droższa od zakupionego produktu. Co więcej, przy płatności za pobraniem zwykle trzeba płacić gotówką i dodatkowo mieć przy sobie odliczoną kwotę, ponieważ kurier może nie mieć przy sobie drobnych w celu wydania reszty.

Podsumowanie

Podsumowując, płatność za pobraniem w niektórych sytuacjach może być świetnym rozwiązaniem, ale ma pewne wady, o których wspomnieliśmy w powyższym artykule. Obecnie tę metodę płatności oferuje większość sklepów online i nie tylko, ale niestety nie wszędzie jest ona dostępna.

Poznaj naszą ofertę na kartony