Jak wygląda recykling pudeł kartonowych?

Recykling kartonowych pudełek to coś, dzięki czemu zyskują one drugie życie. Oznacza to, że zamiast lądować na śmietniku, karton może być wykorzystany do produkcji nowych opakowań czy innych produktów. Jak przebiega recykling pudeł kartonowych? Co warto wiedzieć na ten temat? Dowiedz się!

Jak opakowania kartonowe wpływają na środowisko?

Pakowanie produktów w kartony jest przyjaznym sposobem dla środowiska. Wynika to z tego względu, że karton to surowiec, który można łatwo przetwarzać, co jest jednoznaczne z tym, że można go ponownie wykorzystać. Nie trafia on od razu na wysypisko, a zamiast tego powstają z niego nowe opakowania czy różne rodzaje papieru. 

Warto podkreślić, że praktycznie wszystkie kartony, także te z dodatkiem tworzyw sztucznych (np. opakowania po napojach) nadają się do recyklingu. Co więcej? Standardowe pudełka kartonowe należy umieszczać w niebieskich pojemnikach na odpady, aby zyskać pewność, że zostaną poddane recyklingowi. Istotne jest jednak, aby nie wyrzucać brudnego od żywności, przemoczonego papieru.

Sprawdź też:
Jak wygląda recykling pudeł kartonowych obraz 1

Recykling a różne formy opakowań kartonowych

Kartonowe opakowania pozbawione tworzyw sztucznych w składzie są idealnymi produktami do recyklingu. Pudełka kartonowe bez sztucznych dodatków należy umieszczać w pojemnikach na papier (w kolorze niebieskim). Takie kartony przetwarza się na nowe produkty papierowe takie jak np. tektura, papier gazetowy, opakowania do jajek, czy oczywiście nowe opakowania kartonowe. 

Oczywiście na półkach sklepowych możemy dostrzec także inne kartony. Takie, które zawierają warstwy tworzyw sztucznych lub aluminium. Są to najczęściej kartony po napojach, sokach czy mleku. Ich recykling jest nieco bardziej skomplikowany, ale przede wszystkim takie opakowania powinniśmy wrzucać nie do niebieskich, a do żółtych pojemników, czyli tych przeznaczonych na odpady z tworzyw sztucznych. 

Czy to oznacza, że z kartonów po sokach czy mleku nie można nic odzyskać? Oczywiście nie! Muszą one jednak trafić do specjalistycznego zakładu recyklingowego, gdzie warstwy kartonu zostaną od siebie oddzielone. 

5 etapów recyklingu kartonów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z kartonem, który wrzucasz do pojemnika na odpady nadające się do recyklingu? Chętnie przybliżymy ten temat!

1

Sortowanie i rozdrabnianie

Pierwszym etapem recyklingu kartonów jest sortowanie. To właśnie podczas tego procesu oddziela się różne rodzaje kartonu takie jak pudełka jednowarstwowe i kartony faliste. Jest to konieczny element procesu, ponieważ różne rodzaje kartonu są wykonane z różnych materiałów, a tylko niektóre rodzaje można poddać recyklingowi w celu uzyskania konkretnych produktów. Po sortowaniu czas na rozdrobnienie kartonu na mniejsze kawałki, które są dużo łatwiejsze w obsłudze nie tylko dla maszyn, ale także ludzi.

2

Mieszanie z wodą i rozdrabnianie

Jaki jest kolejny etap recyklingu kartonów? Następnie przechodzi się do przelania rozdrobnionego materiału do dużych zbiorników i jego zmieszania z wodą. To tzw. pulping, który powoduje zmiękczenie tektury. Trudno jednoznacznie określić, ile czasu zajmuje ten etap, ponieważ w dużej mierze jest to zależne od rozmiarów zbiorników wykorzystywanych do wymieszania materiału z wodą.

3

Filtrowanie i usuwanie zanieczyszczeń

Gdy masa będzie już wystarczająco długo moczona w zbiornikach, przechodzi się do filtrowania powstałej mieszanki. To kolejny istotny etap, ponieważ rzadko zdarza się, aby odpady teksturowe składały się wyłącznie z tektury. Praktycznie zawsze są zmieszane z rzeczami, które nie powinny znaleźć się w dalszej części procesu, a mianowicie chodzi tutaj m.in. o taśmy, zszywki, plastik, tusze, barwniki itp. 

Są systemy, dzięki którym oddzielenie tych niepożądanych obcych przedmiotów jest bezproblemowe, są nimi np. magnesy, które “wyłapują” metalowe przedmioty. Gdy proces filtracji dobiegnie końca, masa jest przechowywana do czasu, aż będzie potrzebna w pozostałych etapach procesu recyklingu tektury.

4

Dodanie wody i dodatków

Aby uzyskać odpowiednią konsystencję masy celulozowej, często dodaje się dodatkową wodę. Następnie masa jest mieszana i prasowana, co pomaga uzyskać odpowiednią strukturę. W zależności od wymagań końcowego produktu, mogą być również dodawane różne substancje chemiczne, które nadają masie dodatkowe właściwości, takie jak większa sztywność lub odporność na wodę.
5

Rozwałkowywanie i suszenie

Jeżeli masa ma odpowiednią konsystencję i wymagane cechy, można przejść do obróbki. Dopiero po niej będzie mogła zamienić się w nowy produkt tekturowy. Weź pod uwagę, że taka masa najczęściej zawiera nawet do 90% wody. To oznacza, że trzeba zastosować właściwe techniki, by mieszanka stała się czymś bardziej użytecznym. Najczęściej wykorzystuje się walcowanie próżniowe, przenośniki wibracyjne czy ogrzewanie parowe. Na końcu następuje prasowanie arkusza, co sprawia, że ten zamienia się w coś, co zaczyna w końcu przypominać papier.

Recykling kartonu – dodatkowe porady

Jak wygląda recykling pudeł kartonowych? Podsumowanie

Recykling kartonowych pudełek sprawia, że nie trafiają one na wysypisko, a zamiast tego są przetwarzane i wykorzystywane do produkcji nowych materiałów. Cały proces to kilka ważnych etapów takich jak sortowanie, rozdrabnianie, mieszanie z wodą, filtrowanie, a także walcowanie i suszenie masy papierniczej. 

Kartonowe pudełka zyskują nowe życie dzięki temu, że wrzucamy je do odpowiednich pojemników, ale pamiętajmy, że nie wszystkie kartony powinny trafiać do tych w kolorze niebieskim. Oprócz tego podkreślamy, jak ważne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad takich jak np. niewyrzucanie zanieczyszczonych kartonów czy też ich zgniatanie przed wyrzuceniem. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem kwestia recyklingu pudełek kartonowych stała się dużo jaśniejsza.

Sprawdź naszą ofertę