Jak wysłać ciężką paczkę kurierem? Krok po kroku

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to zapewne wiesz, jak istotną czynnością jest wysyłanie przesyłek. Jest ona problematyczna szczególnie wtedy, gdy chcesz wysłać ciężką paczkę. Taką możliwość udostępniają różne firmy kurierskie. Choć czy wiesz, o jakie aspekty musisz zadbać, aby odpowiednio zabezpieczyć paczkę na czas transportu? Jak wysłać ciężką paczkę kurierem? Dowiedz się tego z naszego artykułu. 

Ciężka paczka - co to takiego?

Ciężka paczka to po prostu paczka, której masa przekracza konkretną wartość – najczęściej jest to 25 kg lub więcej. Należy pamiętać, że każda firma kurierska może mieć trochę inny system klasyfikowania przesyłek. Ciężka paczka najczęściej jednak waży więcej niż 25 kg i mniej niż 70 kg. Zatem łatwo można wywnioskować, że najważniejsza jest tutaj waga towaru, a nie jej kształt lub wymiar. W tego typu paczkach najczęściej znajdują się sprzęty AGD i RTV takie jak np. lodówki, pralki, czy kuchenki. Wysyłka ciężkich paczek to także codzienność branży meblarskiej. Zwykle są to m.in. szafy, krzesła, czy komody. Oczywiście duże i ciężkie paczki mogą zawierać także części samochodowe. 

Jak wysłać ciężką paczkę kurierem

Jak przygotować ciężką paczkę do wysyłki?

Nie wiesz, jak zapakować ciężką paczkę do wysyłki? Na spokojnie, już podpowiadamy!

1

Wybór odpowiedniego kartonu

Na samym początku musisz przede wszystkim kupić solidny i duży karton klapowy. Warto w tym przypadku postawić na karton 5-warstwowy, czyli zrobiony z pięciowarstwowej tektury falistej. Tego typu opakowanie będzie chroniło zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi z zewnątrz. To idealna ochrona od uderzeń, odgnieceń i wstrząsów. Dodatkowo karton gwarantuje też szczelność przed wilgocią. Duży wybór kartonów do wysyłki ciężkich przedmiotów może zaoferować nasz sklep Kartonik.pl. Jesteśmy w stanie przygotować także różnego rodzaju kartony na wymiar

2

Zastosowanie wypełniaczy

Istotne są także wypełniacze, które powinny znaleźć się w ciężkiej paczce. Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jest folia bąbelkowa, która doskonale sprawdza się do zabezpieczenia ciężkich, szklanych produktów. Wspomniane wypełniacze są dodatkową amortyzacją i sprawiają, że paczka jest bardziej stabilna podczas transportu.

3

Owiń produkt folią stretch

Chociaż to nie jest obowiązkowy krok, to jednak warto owinąć produkty folią stretch przed zapakowaniem ich w karton. Warto nie pomijać tego kroku szczególnie wtedy, gdy wysyłasz ciężkie przedmioty z branży AGD. Istnieją także narożniki, które chronią rogi przesyłki w przypadku różnych wypadków.

4

Spakuj przedmiot i zastosuj taśmę

Teraz czas na zapakowanie przedmiotu do kartonu. Warto, abyś dodatkowo zabezpieczył opakowanie za pomocą taśmy. Wówczas masz pewność, że cała paczka będzie wytrzymalsza. 

5

Użyj etykiety samoprzylepne

Na samym końcu warto nakleić na opakowanie etykiety samoprzylepne i napisać na nich, co znajduje się w konkretnej paczce. Wiele osób uważa, że ciężkie paczki są odporne na wszelkie niekorzystne uszkodzenia mechaniczne z zewnątrz, ale to nie jest prawda. Dlatego warto zastosować wspomniane etykiety samoprzylepne, które poinformują firmę kurierską, że z daną paczką trzeba obchodzić się w sposób należycie ostrożny. 

Jak zamówić kuriera po odbiór ciężkiej paczki?

Właściwie odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, na usługi której firmy kurierskiej się zdecydujesz. Wiele najpopularniejszych firm kurierskich umożliwia zamówienie kuriera po paczkę przez Internet. Do takich należą m.in. DPD, DHL, czy InPost. To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu praktycznie nie musisz ruszać się z domu, co jest szczególnie ważne w przypadku ciężkich paczek. Nie musisz ich sam dźwigać i narażać się na uraz. Po prostu zamów kuriera przez stronę internetową i poczekaj, aż przyjedzie on po paczkę. Decydując się na taką opcję, musisz jedynie wypełnić krótki formularz i podać dane odbiorcy, nadawcy, a także przesyłki (waga i wymiary). Przekonaj się sam, jakie to proste!

Wybierz zaufaną firmę kurierską

Chcąc wysłać ciężką paczkę, warto poszukać polecanej firmy kurierskiej. Obecnie takich firm jest mnóstwo na rynku – są to zarówno mniejsze, jak i większe działalności. 

W przypadku osób indywidualnych najlepszym sposobem jest skorzystanie z jednej z wielu dostępnych wyszukiwarek internetowych, gdzie wystarczy podać parametry i dane danej paczki, aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowała jej wysyłka w różnych firmach. To prosty i szybki sposób na znalezienie najkorzystniejszej oferty. 

Gdy jednak jesteś przedsiębiorcą, to zapewne wysyłasz wiele ciężkich paczek w ciągu dnia. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie stałej współpracy z wybraną firmą kurierską. To zapewni atrakcyjne ceny i korzystne warunki umowy, zatem jak najbardziej warto rozważyć taką opcję. 

Czasem warto dodatkowo ubezpieczyć paczkę

Ubezpieczenie paczki to temat, który często jest pomijany, ale może być kluczowy, zwłaszcza gdy mówimy o przesyłkach ciężkich i potencjalnie kosztownych. W przypadku wysyłki ciężkich przedmiotów, ryzyko uszkodzenia paczki może być wyższe, co sprawia, że ubezpieczenie jest rozsądnym krokiem. Choć wiele firm kurierskich oferuje podstawowe ubezpieczenie, warto sprawdzić szczegóły. Czy wartość towarów, które wysyłasz, jest w pełni pokryta? Czy istnieją specyficzne wyłączenia, które mogą dotyczyć Twojego towaru? W przypadku bardziej wartościowych przesyłek, rozważ skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia. To może zwiększyć koszt, ale zapewni spokój ducha i ochronę finansową, jeśli coś pójdzie nie tak. Pamiętaj, że kluczem jest dokładne zrozumienie warunków ubezpieczenia – w razie wątpliwości skontaktuj się z firmą kurierską lub doradcą ubezpieczeniowym.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli chcesz wysłać ciężką paczkę, to bez problemu zrobisz to, korzystając z usług wybranej firmy kurierskiej, choć pamiętaj, że nie będzie to tanie. Zadbaj również o odpowiednie zapakowanie przedmiotu i wybierz zaufaną firmę kurierską, a będziesz mieć stuprocentową pewność, że paczka szybko i bezpiecznie trafi do klienta.