Jak wysłać kurierem przesyłkę kopertową?

Od czasu do czasu każdy z nas ma potrzebę wysłać kopertę z dokumentami. Mogą to być papiery urzędowe, podanie na studia, kopia faktury czy też list skierowany do członka rodziny. W takim przypadku większość z nas decyduje się na korzystanie z usług poczty, ponieważ nie każdy wie, że tego typu dokumenty można nadać też kurierem w ramach przesyłki kopertowej. Jest to znacznie wygodniejsze, a paczka u odbiorcy może być już na drugi dzień od jej nadania. Przekonaj się, jak wysłać przesyłkę kopertową kurierem!

Przesyłka kopertowa, czyli co takiego?

Przesyłka kopertowa, inaczej nazywana przesyłką dokumentową, jest po prostu przesyłką o wadze około 0,5 kg i ma maksymalny rozmiar A4. Jest nadawana w kopercie standardowej, bąbelkowej lub specjalnej. Czasami zdarza się, że dociera do odbiorcy również w foliopaku kurierskim

Biorąc pod uwagę budowę i wielkość takiej koperty, niewiele rzeczy można nią przesyłać. Właściwie mogą to być jedynie listy, dokumenty, kartki pocztowe i inne niewielkie przedmioty.

AdobeStock_182418240-min

Ciekawe jest również to, że nadawcy mogą skorzystać z usługi „Dokumenty zwrotne” (inaczej ROD). Wówczas dokumenty dołączone do przesyłki, wrócą do nadawcy. To przydatna usługa, kiedy np. wysyłamy umowę do podpisania, a gdy odbiorca zapozna się z nią i ją podpisze, chcemy otrzymać dokument z powrotem, bez konieczności ponownego adresowania.

Przesyłka kopertowa a termin doręczenia

Zazwyczaj jest tak, że dokumenty zapakowane w kopertę są doręczane w takim samym terminie co inne przesyłki. Niezależnie od tego, jaką wybierzesz firmę kurierską, możesz się spotkać z gwarancją przewozu dokumentów w terminie do 2 dni roboczych. Oczywiście można wykupić również dodatkowe usługi, jeśli zależy nam na czasie. Jedną z takich jest doręczenie przesyłki już kolejnego dnia roboczego. W zależności od sytuacji może zależeć nam również na tym, aby dokumenty zostały doręczone do konkretnej godziny bądź wróciły na adres nadawcy – takie opcje również są dostępne za dodatkową opłatą.
Sprawdź też:

Jakie rzeczy można nadać przesyłką kopertową?

Kiedy zamierzasz nadać list kurierem, istotne jest, abyś postępował zgodnie z zasadami obowiązującymi w wybranej firmie kurierskiej. Dokładne zapoznanie się z regulaminem świadczenia usług to pierwszy krok do skutecznej wysyłki. W przypadku przesyłek kopertowych, ogranicza się to zazwyczaj do przedmiotów o niewielkich rozmiarach.

Przesyłki kopertowe są idealne dla dokumentów, ale to nie jedyna ich zastosowanie. Możesz przez nie wysyłać również ulotki, książki, ubrania, zaproszenia na ślub czy inne niewielkie produkty. Warto jednak pamiętać, że każda firma kurierska może posiadać własne wytyczne dotyczące rodzaju dopuszczalnych do transportu przedmiotów.

Dla zapewnienia dodatkowej ochrony delikatnych lub wartościowych przedmiotów, warto rozważyć użycie odpowiednich materiałów opakowaniowych. Specjalnie zaprojektowane kartony i opakowania mogą zapewnić lepszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy wpływem warunków atmosferycznych.

Czego nie można nadać przesyłką kopertową?

W kopercie absolutnie nie mogą znaleźć się dokumenty, które są niedozwolone przez daną firmę kurierską. Musisz wiedzieć, że niektórzy kurierzy nie zezwalają na przewożenie m.in. dokumentów przetargowych, papierów wartościowych, dokumentów tożsamości czy wypowiedzeń umowy. 

Przed nadaniem listu zorientuj się więc, czy na pewno nadajesz przedmiot, który jest dozwolony. To bardzo ważne, ponieważ jeśli to zignorujesz i wyślesz w kopercie np. papiery wartościowe, a paczuszka zaginie lub jej dostawa będzie się wydłużała, nie masz prawa domagać się odszkodowania. 

Pamiętaj również, że waga przesyłki kopertowej nie może przekroczyć 0,5 kg. Jest to jednoznaczne z tym, że o ile najczęściej można wysłać jedną, niezbyt grubą książkę w kopercie, tak zapewne to się nie uda w przypadku większej ilości lektur.

Ile trzeba zapłacić za wysyłkę dokumentów kurierem?

Jesteś ciekaw, ile trzeba zapłacić za wysyłkę dokumentów kurierem? Będziesz zaskoczony, ponieważ cena takiej usługi jest stosunkowo niska, choć oczywiście duże znaczenie ma tutaj to, na jakiego przewoźnika czy formę dostawy się zdecydujesz. Zazwyczaj trzeba zapłacić między 15 a 25 zł.

Jak wysłać dokumenty kurierem? Instrukcja krok po kroku

Wysyłka dokumentów kurierem to nieskomplikowany proces. Chętnie pokażemy Ci krok po kroku, jak możesz je nadać i wysłać kurierem. 

koperty

Po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już znacznie więcej na temat przesyłki kopertowej. Krok po kroku pokazaliśmy Ci, jak szybko możesz wysłać dokumenty kurierem. Potrzebujesz właściwie tylko odpowiedniej koperty i musisz wybrać przewoźnika, a następnie zanieść przesyłkę do odpowiedniego miejsca bądź zlecić jej odbiór z Twojego domu lub miejsca pracy. Mamy wielką nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu uzyskałeś potrzebną wiedzę.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą!