Jak wysłać paczkę za granicę?

Wysłanie paczki za granicę może wydawać się skomplikowanym zadaniem, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy. Warto zatem, abyś uzbroił się w pewną wiedzę, dzięki której sprawnie wyślesz paczkę do rodziny czy przyjaciół mieszkających poza Polską. Zanim jednak tego dokonasz, musisz wziąć wiele istotnych kwestii pod uwagę. Ważny jest, chociażby wybór firmy kurierskiej czy odpowiedni sposób zapakowania paczki. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym omówimy najważniejsze aspekty wysyłki paczki za granicę. Zapraszamy do lektury!

Przesyłki międzynarodowe – co je różni od krajowych?

Osoby indywidualne chętnie korzystają z możliwości wysyłki różnorodnych przedmiotów za granicę. Zazwyczaj wysyłają prezenty na różne okazje, ubrania, rodzinne pamiątki czy inne rzeczy. Przesyłki międzynarodowe interesują również osoby prowadzące sklepy internetowe i innych przedsiębiorców, którzy chcą podbić kolejne rynku zbytu. 

Kurierskie przesyłki zagraniczne są realizowane drogą lądową, morską i lotniczą. Są one również droższe od przesyłek krajowych, co jest wynikiem większej odległości do pokonania i bardziej złożonych procedur transportowych. Istnieje tutaj bowiem nie tylko standardowa opłata, ale także dodatkowe usługi opcjonalne, takie jak np. ubezpieczenie, śledzenie online statusu paczki, powiadomienie e-mail o przekroczeniu granicy i wiele innych. 

Jeśli masz w planach dostawy między państwami należącymi do UE, nie masz tutaj zbyt wiele zmartwień, ponieważ obowiązują uproszczone procedury. Staje się to bardziej skomplikowane, jeśli chcesz coś wysłać do Wielkiej Brytanii, Kanady, USA czy Australii. W takim przypadku konieczne jest wypełnienie formularza deklaracji celnej, w którym dokładnie określisz przesyłane rzeczy i ich całkowitą wartość. 

Pamiętaj również o tym, że niektórych rzeczy nie możesz wysłać w paczce za granicę. Jakich? Znaczenie ma tutaj kraj, do którego wysyłasz paczkę. Zanim więc to zrobisz, zapoznaj się z przepisami dotyczącymi tego tematu. Za najpopularniejsze zakazane towary uznaje się m.in. broń i amunicję, alkohol, środki łatwopalne i wybuchowe, narkotyki, żywe stworzenia, pieniądze, czy dzieła sztuki.

jak wysłać paczkę za granicę obraz 3

Jakie gabaryty może mieć paczka wysyłana za granicę?

Podczas przygotowywania paczek międzynarodowych, istotne jest zapoznanie się z indywidualnymi wytycznymi poszczególnych operatorów kurierskich. Na przykład, w przypadku firmy DHL dozwolone są kartony jednoelementowe, które mogą mieć maksymalne wymiary 120 x 60 x 60 cm. Cennik tej firmy obejmuje różne kategorie przesyłek międzynarodowych:

Jak wysłać paczkę za granicę? Instrukcja krok po kroku

Po zapoznaniu się z przygotowaną przez nas instrukcją, jak wysłać paczkę za granicę, nie powinno Ci to sprawić najmniejszych problemów. Przekonaj się, jak to zrobić!

1

Wybierz kuriera

Zacznij od wyboru odpowiedniej firmy przewozowej. To zadanie nie jest najłatwiejsze, ponieważ aktualnie na rynku działa mnóstwo firm kurierskich i przewoźników, którzy oferują przewóz międzynarodowych przesyłek. Oferują go m.in. DPD, DHL, UPS, GLS czy FedEx. 

Klienci, którzy decydują się na wysyłkę paczki za granicę, często popełniają ten błąd, że kierują się wyłącznie ceną usługi. Nie jest to najlepsze podejście, ponieważ równie ważne (jeśli nie ważniejsze) są takie czynniki jak, chociażby jakość obsługi klienta czy szybkość dostawy. 

W zależności od tego, którego wybierzesz kuriera, możesz się spotkać z różnymi opcjami wysyłki, różniącymi się pod względem m.in. czasu dostawy czy ubezpieczenia przesyłki. Daj sobie czas na wybór odpowiedniego wariantu, czyli takiego, który będzie w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

2

Uzyskaj niezbędne informacje

Zanim zaczniesz pakować paczkę do wysyłki, upewnij się, czy masz wszystkie niezbędne informacje. Dowiedz się więcej na temat ograniczeń lub zakazów dotyczących przewozu określonych przedmiotów do danego kraju. Może bowiem się okazać, że produkt, który chcesz wysłać, znajduje się na liście rzeczy zakazanych.

3

Wybierz odpowiedni rozmiar przesyłki

Szczególnie ważnym krokiem w wysyłce paczki za granicę jest właściwy wybór rozmiaru przesyłki. Pamiętaj, że ma to wpływ na to, ile zapłacisz, ale poza tym wpływa na bezpieczeństwo przesyłki w transporcie. Wybierając zbyt duży rozmiar paczki, generujesz dodatkowe koszty i ryzykujesz, że przedmiot będzie się przemieszczał w środku, natomiast sięgając po zbyt małą paczką, może nie wystarczyć miejsca na zabezpieczenie przedmiotu wewnątrz, a to z kolei wiąże się z potencjalnym uszkodzeniem zawartości. 

Niemniej ważnym elementem przesyłki mającym wpływ na koszt przesyłki jest jej waga. Nierzadko zdarza się, że to właśnie w oparciu o nią firmy przewozowe kalkulują opłaty. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, ile zapłacisz za wysyłkę paczki za granicę, wejdź na stronę internetową wybranego przewoźnika. Jest duża szansa, że znajdziesz tam narzędzie stworzone do obliczenia kosztów przesyłki, które poznasz po wprowadzeniu wymiarów i wagi paczki. 

4

Kup odpowiednie opakowanie, w które zapakujesz przedmiot

Po zrealizowaniu poprzednich kroków czas najwyższy wybrać odpowiednie opakowanie kartonowe i starannie zapakować do niego wysyłane przedmioty. Koniecznie przyłóż się do tego, ponieważ od tego zależy, czy wysyłany towar dotrze bezpiecznie i nieuszkodzony za granicę. Sięgnij po opakowanie z mocnego i trwałego materiału – ogromny wybór takich kartonów znajdziesz w naszym sklepie.

Zwróć szczególną uwagę na jego rozmiar i gęstość. Przypominamy, że ten nie może być ani zbyt duży, ani za mały. Gęstość jest równie ważna, ponieważ jeśli wybierzesz zbyt cienki karton lub za słaby, ten łatwo może się rozerwać lub zgnieść w czasie transportu, co sprowadza ogromne niebezpieczeństwo na zawartość. Pamiętaj także, że międzynarodowy transport bywa znacznie trudniejszy aniżeli krajowa dostawa.

5

Spakuj przesyłkę, nie zapominając o odpowiednich zabezpieczeniach

Gdy wysyłane towary trafią już do kartonu, konieczne jest jeszcze właściwe zabezpieczenie paczki. Wewnątrz niezbędne jest umieszczenie wypełniacza, który pełni rolę dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Może to być np. styropian, folia bąbelkowa czy wióry papierowe. Ten ostatni jest naturalnym wypełniaczem do paczki – nie tylko doskonale zabezpiecza, ale jest też ekologiczny. Ważne jest jednak nie tylko odpowiednie zabezpieczenie wewnątrz, ale także na zewnątrz. Solidnie zamknij paczkę i owiń ją folią stretch, która podobnie jak wypełniacz dodatkowo zabezpieczy przesyłkę przed możliwymi uszkodzeniami.

6

Nadaj paczkę

Nadszedł ten moment, kiedy możesz już nadać paczkę. Nie stresuj się, ponieważ nie jest to skomplikowane i właściwie nie różni się od „normalnego” nadania paczki. Wystarczy, że odwiedzisz najbliższy punkt nadania przesyłek i poprosisz doświadczony personel o pomoc z formalnościami. Czasem jest również możliwość nadania przesyłki bezpośrednio u  kuriera. 

Pamiętaj również, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii podczas nadawania paczki. Istotna jest m.in. opcja dostawy. Zazwyczaj standardowa przesyłka to mniejszy koszt, ale jej dostawa może trwać dłużej. Natomiast wybierając przesyłkę ekspresową, zapłacisz więcej, ale jej dostawa potrwa krócej. Musisz zastanowić, jakie są Twoje potrzeby, a następnie wybrać najlepszą opcję. 

Przy nadawaniu przesyłki będziesz musiał również uiścić wszelkie wymagane opłaty – za przewóz, ubezpieczenie, podatki, czy opłaty celne. Jeśli tego nie zrobisz, niestety może dojść do opóźnienia w dostawie bądź paczka nawet nie zostanie przyjęta w punkcie nadania

7

Weź potwierdzenie nadania paczki i śledź ją

Gdy już uda Ci się nadać przesyłkę i uregulować wszystkie opłaty, otrzymasz potwierdzenie wraz z numerem śledzenie, który umożliwia monitorowanie trasy paczki i jej statusu.

Ile czasu trwa dostawa paczki zagranicznej?

Zastanawiasz się, ile czasu trwa dostawa paczki zagranicznej? Największe znaczenie ma tutaj oczywiście kraj, do którego wysyłasz paczkę. Nie bez wpływu jest to, na jakiego przewoźnika się zdecydujesz. Każdy kurier może mieć bowiem inne terminy dostawy zagranicznych paczek. 

Najczęściej w ofertach firm kurierskich spotkasz się z dwiema usługami – standardową (czyli ekonomiczną) i ekspresową. Za przeciętny czas dostarczenia międzynarodowej paczki uznaje się 2-5 dni roboczych. Oczywiście ważna jest tutaj fizyczna odległość do pokonania. Jeśli chcesz coś wysłać do Niemiec, możesz spodziewać się, że rzecz dotrze już nawet po 2-3 dniach, z kolei produkt wysyłany do Irlandii Północnej, może być na miejscu dopiero po 10 dniach!

Należy również rozróżniać dwa podstawowe pojęcia takie jak średni czas dostarczenia przesyłki i gwarantowany czas doręczenia. To pierwsze informuje, że w takim czasie dostarczanych jest większość, bo aż 90% paczek, natomiast to drugie oznacza, że przewoźnik zobowiązał się do tego, że do konkretnego dnia doręczy wysłane przedmioty do adresata, a w przypadku przekroczenia tej daty, można złożyć reklamację. 

Podsumowując, wysyłka paczki za granicę wcale nie musi być trudna. Teraz po zapoznaniu się z naszym artykułem powinieneś bez problemu potrafić ją nadać do swoich bliskich mieszkających za granicą. Nie zapominaj o tym, że najważniejsze jest solidne zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki, aby ta bezpiecznie dotarła do odbiorcy. Co więcej, pamiętaj, że aktualnie działa na rynku mnóstwo firm kurierskich, dlatego nie wybieraj pierwszej lepszej – zaufaj przewoźnikowi, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Zapewnij najlepsze zabezpieczenie dla przesyłki
Wybierz nasze wysokiej jakości kartony do paczek. Oferujemy trwałe i odpowiednio dostosowane opakowania, które zapewnią bezpieczeństwo Twoim przesyłkom międzynarodowym. Sprawdź naszą ofertę w naszym sklepie Kartoniki.pl i przekonaj się, jak łatwo i bezpiecznie możesz wysyłać paczki za granicę!