Jak wysłać paczkę za pobraniem na koszt odbiorcy InPost?

Często mówi się o tym, jak ważne jest odpowiednie zapakowanie produktu w handlu online. Rzadko jednak wspomina się o opcjach dostawy czy metodach płatności, a to przecież równie ważne elementy w branży e-commerce. Pojawia się coraz więcej nowości w tym aspekcie, więc nie powinno dziwić, że zamawiający przez Internet mają coraz większe obawy związane z płaceniem online i chętniej wybierają opcję wysyłki za pobraniem, gwarantującą im większe bezpieczeństwo. Jak wysłać paczkę za pobraniem na koszt odbiorcy InPost? Dowiesz się tego z przygotowanej przez nas instrukcji.

Jak wysłać paczkę za pobraniem w InPost? Krok po kroku

Jak wysłać paczkę za pobraniem na koszt odbiorcy InPost obraz

Aby wysłać paczkę za pobraniem za pośrednictwem InPost, należy skorzystać z usług firmy InPost. Procedura jest prosta, choć wymaga zarejestrowania się w systemie oraz przygotowania paczki do wysyłki. Jak to zrobić? Pokazujemy krok po kroku!

1

Spakuj paczkę

Zacznij od solidnego spakowania paczki, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia przesyłki podczas wysyłki. Najlepiej będzie, jak w opakowania i akcesoria do pakowania zaopatrzysz się w sprawdzonym miejscu takim jak nasz sklep internetowy. Używając naszych produktów, zyskasz pewność, że paczka została odpowiednio zabezpieczona. Zadbaj o prawidłowe zabezpieczenie paczki szczególnie gdy wysyłasz szklane lub inne delikatne przedmioty. Gdy już uda Ci się zapakować paczkę zmierz jej wymiary i zważ ją – te informacje przydadzą się na etapie nadawania paczki.

2

Przejdź do Managera Paczek

Następnym krokiem jest wejście na stronę manager.paczkomaty.pl, gdzie trzeba się zarejestrować, a później zalogować na swoje konto. Niezbędnym krokiem, aby móc wysyłać paczki za pobraniem, jest doładowanie konta w zakładce „Płatności”. Dokonaj wyboru formy płatności za konkretną formę wysyłki lub wprowadź dowolną kwotę i zapłać, używając jednej z kilku bezpiecznych płatności.

3

Uzupełnij formularz

Czas na odwiedzenie panelu „Wyślij przesyłki”, gdzie czeka na Ciebie formularz do uzupełnienia. Musisz podać dane Odbiorcy i wybrać rozmiar paczki. Zwróć uwagę na to, aby odpowiadał on wymiarom Twojej przesyłki. Decydując się na nadanie paczki za pobraniem, możesz zdecydować się na jedną z trzech opcji wysyłki: nadanie paczki w automacie Paczkomat, w Punkcie Obsługi Paczek lub nadanie przesyłki kurierem. Wybierz tę najlepszą dla siebie i pamiętaj, aby podać kwotę pobrania.

4

Wydrukuj etykietę i naklej ją na paczkę

Gdy już opłacisz paczkę, pobierz etykietę, wydrukuj ją, a następnie naklej na przesyłce. Szczególnie ważne jest to, abyś odpowiednio ją umieścić, aby możliwe było zeskanowanie kodu kreskowego z listu przewozowego.
5

Nadaj paczkę za pobraniem

Nie pozostaje nic innego jak nadać paczkę. Oczywiście ten proces zależy od tego, jaki wybrałeś sposób w formularzu. 

Jedną z najpopularniejszych opcji jest nadanie w Paczkomacie. Jeśli zdecydowałeś się na nią, udaj się pod konkretny paczkomat i nadaj paczkę. Na ekranie urządzenia wybierz opcję „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”, a następnie zeskanuj kod kreskowy. Po chwili otworzy się skrytka, do której powinieneś włożyć przygotowaną paczkę, a następnie zamknąć drzwi. 

Gdy natomiast zdecydowałeś się na nadanie paczki w PaczkoPunkcie, odwiedź wybrany punkt w godzinach otwarcia i przekaż paczkę pracownikowi. W przypadku nadania paczki kurierem nie musisz właściwie wychodzić z domu. Po prostu poczekaj na przyjazd kuriera, który odbierze paczkę.

Jak odebrać paczkę za pobraniem wysłaną za pośrednictwem InPost?

Jesteś ciekaw, jak możesz odebrać paczkę za pobraniem wysłaną za pośrednictwem InPost? Jest to bardzo proste. Niezależnie od tego, w jakiej formie została nadana paczka. Jeśli zamówiłeś paczkę za pobraniem i zastanawiasz się, jak ją odebrać, koniecznie zapoznaj się z naszą instrukcją. Właściwie są dwie drogi, którymi możesz dotrzeć do zamówionego produktu. 

InPost Paczkomaty - obraz 2

W przypadku gdy przesyłkę kurierską ma dostarczyć kurier, wystarczy, że będziesz w domu. Kurier bezpośrednio do Ciebie przyjedzie i przekaże paczkę. Nie ma możliwości, aby pozostawił paczkę w innym miejscu, nie posiadając zgody adresata. Opłata takiej paczki nie jest skomplikowana – jest możliwa gotówką lub kartą (kurierzy mają przy sobie terminale). Warto jednak podkreślić, że czasem zdarzają się sytuacje, w których kurier nie może wręczyć przesyłki za pobraniem do rąk własnych adresata. W takiej sytuacji może ją zostawić w najbliższym PaczkoPunkcie. 

Jak natomiast wygląda odbiór paczki pobraniowej przez Paczkomat? Tutaj masz aż trzy sposoby na opłacenie takiej przesyłki. Możesz to zrobić m.in. w aplikacji mobilnej InPost Mobile, bezpośrednio na ekranie automatu (jedyną opcją jest BLIK) lub zapłacić przelewem (poprzez link, który otrzymasz w wiadomości e-mail).

Wystarczy, że podejdziesz do automatu i wprowadzisz dane przesyłki. Wtedy ekran na paczkomacie krok po kroku przeprowadzi Cię po procesie płatności. Na koniec skrzynka z paczką otworzy się.

Czy osoba prywatna może wysłać paczkę za pobraniem?

Wysyłanie paczek za pobraniem to opcja, z której może korzystać szerokie grono odbiorców. Niezależnie od tego, czy prowadzisz własną działalność, czy jesteś osobą prywatną, możesz skorzystać z tej formy płatności. Jest ona dość popularna, ponieważ zabezpiecza obie strony. Sprzedający zyskuje pewność, że kupujący uiści płatność w momencie dostarczenia przesyłki, natomiast kupujący nie musi się martwić, że zapłaci i zostanie oszukany, ponieważ płaci dopiero po otrzymaniu towaru. Warto podkreślić, że to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które obawiają się ryzyka związanego z przedpłatami, a także dla tych, którzy nie mogą płacić online.