Jak zapakować i wysłać przedmioty o niestandardowych kształtach?

Zazwyczaj paczki pokonują dziesiątki, czy nawet setki kilometrów, a to najlepszy powód, dla którego koniecznie przed wysyłką trzeba zadbać o właściwe opakowanie. Zwykle nie jest to zbyt trudne, ale problem może pojawić się, gdy mamy do nadania przesyłkę o niestandardowych kształtach. Co to przesyłka niestandardowa? Jak ją odpowiednio zapakować? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule. Sprawdź koniecznie!

Czym jest przesyłka niestandardowa?

Za przesyłki niestandardowe uznaje się takie paczki, które z powodu swoich wymiarów, wagi, czy też sposobu zapakowania, nie są uznawane przez firmy kurierskie jako standardowe paczki. 

Jakie to są paczki standardowe? Mowa o nich wtedy, gdy karton ma kształt prostopadłościanu, natomiast ciężar spakowanych produktów rozkłada się równomiernie. Paczka standardowa nie może mieć też odstających elementów, być całkowicie oklejona taśmą, czy też bardzo ciasno owinięta folią. 

Z kolei przesyłka niestandardowa to taka, która nie spełnia norm konkretnego przewoźnika (mogą się one różnić w zależności od konkretnego przewoźnika). Mogą to być np. produkty zapakowane wyłącznie w folię stretch, sklejki kilku kartonów, czy paczki o nieregularnych kształtach. Za przesyłki niestandardowe uznaje się też paczki mające powierzchnię lepką lub zrobioną z gumy. Znaczenie ma też kształt – można tutaj zaliczyć też paczki o okrągłym kształcie (np. tuby).

pakowanie produktow o niestandardowych ksztaltach

Dlaczego odpowiednie zapakowanie paczki jest tak istotne?

Czy wiesz, jak wygląda trasa większości paczek? Przechodzą one przez wiele załadunków i przeładunków, automatyczne sortowanie, transport na taśmach, transport samochodem, a także skanowanie nalepek adresowych. To się wiąże z niezliczonymi naciskami i wstrząsami. Twoja paczka może także trafić na samo dno załadunku, a wówczas jej trasa jest jeszcze cięższa! Chyba już rozumiesz, dlaczego odpowiednie pakowanie jest takie ważne, prawda? Jeśli o to zadbasz, to uchronisz ją przed zarysowaniem i zgnieceniem. Pamiętaj zatem o sięgnięciu po niedrogie, a skuteczne zabezpieczenia paczki (takie jak np. wypełniacze), aby mieć pewność, że paczka dotrze w nienaruszonym stanie na miejsce. 

Co jest potrzebne do zapakowania przedmiotów o niestandardowym kształcie?

Jeśli masz w planach wysyłkę przedmiotów o niestandardowym kształcie, to koniecznie kup wszystkie niezbędne produkty takie jak:

PS. Wszystkie te produkty możesz kupić w naszym sklepie internetowym!

Porady - jak zapakować i wysłać przedmioty o niestandardowych kształtach?

Pakowanie przedmiotów o niestandardowych kształtach może być trudne, ale jako specjaliści, chętnie podzielimy się kilkoma kluczowymi wskazówkami, które ułatwią Ci to zadanie:

Czy można spakować przedmioty o nieregularnych kształtach w karton?

Dobrze by było, gdyby przedmioty o nieregularnych kształtach zmieściły się w duży karton klapowy. Nasze kartony dostępne są w wielu rozmiarach, zatem mamy pewność, że znajdziesz ten odpowiedni w naszej ofercie. Już teraz przejdź do naszego sklepu i to sprawdź! 

Nie zapominaj o tym, że przedmiot czy też kilka przedmiotów niekoniecznie musi zapełniać cały karton. Istnieją w końcu wypełniacze! Jeśli okaże się, że karton klapowy będzie wystarczający, to zacznij pakować je tak samo jak w przypadku wysyłania zwykłych przesyłek. Zadbaj o dokładne owinięcie przedmiotu – użyj do tego folii bąbelkowej lub wypełniacza piankowego. To przykładowe materiały, które sprawdzą się najlepiej, ponieważ łatwo dopasowują się do kształtu przedmiotu. 

Przedmiot owinięty i spakowany do kartonu? W takim razie czas na wypełniacze – możesz sięgnąć np. po ekologiczny skropak, który dotrze w każdy zakamarek i świetnie zabezpieczy zawartość kartonu przed poruszaniem się w środku. Na końcu wystarczy zakleić pudełko taśmą. Jeśli chcesz, to dodatkowo możesz owinąć karton folią stretch.

Co, gdy rzeczy o nieregularnych kształtach nie zmieszczą się do kartonu?

Niestety nie zawsze wszystko zmieści się do kartonu. Jeśli masz właśnie taką rzecz, to niestety sprawa się nieco komplikuje. Co tu dużo pisać: będziesz musiał pokombinować. Trudno powiedzieć, jak spakować taką rzecz, ponieważ jest to zależne od tego, jaki kształt ma przedmiot. Powinieneś jednak pamiętać o kilku kwestiach. 

Przede wszystkim zadbaj o to, aby paczka miała maksymalnie małą objętość, powinna być też zwartą bryłą. Przykładowo jeśli chcesz wysłać rower, to odkręć koła. Naprawdę warto, bo wówczas zapakowanie przesyłki będzie dużo prostsze, a co więcej: dużo mniej zapłacisz! Ważne jest też to, aby każdy fragment przedmiotu był dobrze zabezpieczony i zasłonięty, a do tego najlepiej nadaje się folia bąbelkowa. Powoli i dokładnie owiń nią każdą wystającą część. Równie istotne jest to, aby wszystkie elementy paczki były ze sobą ściśle złączone, np. za pomocą taśmy klejącej. Nie zapomnij także o zastosowaniu folii stretch, którą kilkukrotnie należy owinąć przesyłkę.

Podsumowanie

Pakowanie przedmiotów o niestandardowych kształtach wymaga dokładności i uwagi na szczegóły. Staranne zabezpieczenie przedmiotu, wybór odpowiedniego kartonu, materiałów wypełniających, wzmocnienie kartonu, właściwe oznaczenie, zamknięcie i dokumentacja to kluczowe czynniki, które pozwolą na bezpieczny transport przesyłki. Pamiętaj również o wyborze odpowiedniego przewoźnika oraz ubezpieczenia przesyłki, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń czy zaginięcia.