Jak zapakować przesyłkę pocztową?

Najprawdopodobniej każdy z nas chociaż raz był w placówce pocztowej, aby nadać przesyłkę pocztową. Poczta Polska to przewoźnik, który wciąż cieszy się największą popularnością wśród osób, które chcą coś wysłać. Może to wynikać z tego, że przesyłki pocztowe wciąż pozostają tańsze niż usługi komercyjnych firm przewozowych. Poczta Polska to także możliwość bezproblemowego i szybkiego nadania przesyłki. Dawno nie wysyłałeś paczki Pocztą Polską i zapomniałeś, jak to się robi? A może jeszcze nigdy tego nie robiłeś? Sprawdź zatem nasz artykuł, w którym tłumaczymy, jak zapakować i wysłać przesyłkę pocztową!

Jakie są rodzaje paczek pocztowych?

Zanim podpowiemy, jak zapakować przesyłkę pocztową, to najpierw musisz wiedzieć, że istnieją aż trzy rodzaje takich usług: paczka pocztowa, Paczka+ i Paczki Pocztex. Czym się różnią? Sprawdź.

1

Paczka pocztowa

Paczka pocztowa to najprawdopodobniej najbardziej znana usługa, która obejmuje przesyłki krajowe do 10 kg. Masz tutaj dwie opcje do wyboru – paczka pocztowa priorytetowa lub ekonomiczna. Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję (priorytetową), przewidywany termin doręczenia paczki to następny dzień roboczy po nadaniu, jeśli wyślesz przesyłkę przed godziną 15:00. Gdy wybierzesz paczkę ekonomiczną, to odbiorca będzie musiał nieco dłużej poczekać na paczkę – około 3 dni od daty nadania. Co natomiast z dodatkowymi usługami? Wybór jest niewielki – masz możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia i zadeklarowania wartości przesyłki.

2

Paczka+

Paczka+ to nieco lepsza wersja tej powyższej usługi. Tutaj mamy znacznie więcej możliwości niż w przypadku standardowej paczki pocztowej. Tutaj waga paczki może wynieść do 30 kg. Zainteresowani nadaniem przesyłki Paczką+ mogą zdecydować się również na wiele dodatkowych usług, takich jak m.in. nalepka ,,Ostrożnie”, ekspres, sprawdzenie zawartości przez odbiorcę, potwierdzenie odbioru, zadeklarowanie wartości, ubezpieczenie, czy wysyłka paczki pocztowej za pobraniem. 

3

Paczki Pocztex

Pocztex jest firmą kurierską, która należy do Poczty Polskiej, z kolei paczki Pocztex to usługa, która zapewnia największe możliwości. Aby nadać taką paczkę, musisz udać się do placówki lub możesz to zrobić bezpośrednio u kuriera. Co gdy chcesz, aby kurier odebrał paczkę z domu? Wówczas możesz to zrobić online na stronie internetowej Pocztexu lub załatwić to telefonicznie. Usługa Pocztex jest zdecydowanie lepsza od standardowej przesyłki pocztowej, ponieważ umożliwia nadanie różnych przedmiotów, w tym także tych, które potrzebują szczególnego traktowania. Co więcej, paczki wysyłane w ten sposób mają w cenie wysyłki ubezpieczenie zawartości do 1000 zł.

Jak pakować przesyłki pocztowe? Wiele opcji

Choć obserwujemy, że coraz więcej osób wybiera usługi firm kurierskich zamiast Poczty Polskiej, to jednak warto wiedzieć, że pozwala ona na zapakowanie przesyłki na wiele sposobów. 

Jeśli nie masz w domu żadnego kartonu czy innego opakowania, w które mógłbyś schować przedmiot do wysyłki, to nic nie szkodzi! Po prostu zabierz ze sobą tę rzecz i udaj się do placówki. Wszystkie niezbędne akcesoria do wysyłki paczki powinieneś znaleźć na miejscu.

jak zapakować przesyłkę pocztową obraz 1

Jak zapakować przesyłkę pocztową w domu?

Posiadasz jednak karton i akcesoria do pakowania i chcesz to zrobić profesjonalnie w domu? No to świetnie!

Właściwe pakowanie przesyłki pocztowej jest niezwykle ważne, aby zapewnić jej bezpieczny transport. Rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego opakowania. Solidny karton o odpowiednim rozmiarze to podstawa – powinien być na tyle duży, aby pomieścić przedmiot i materiały ochronne, ale nie na tyle, aby przedmiot miał dużo miejsca do poruszania się. 

Przy pakowaniu delikatnych przedmiotów, szczególną uwagę należy poświęcić zabezpieczeniu ich. Materiały takie jak folia bąbelkowa, styropian, papier czy specjalne materiały wypełniające mogą zapobiec uszkodzeniom wynikającym z uderzeń czy wstrząsów podczas transportu. Każdy przedmiot powinien być indywidualnie zabezpieczony i umieszczony w kartonie tak, aby nie miał możliwości swobodnego przemieszczania się.

Kiedy przedmioty są już bezpiecznie umieszczone w kartonie, przychodzi czas na jego zamknięcie. Mocna taśma klejąca jest tu niezastąpiona. Ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć wszystkie boki i krawędzie pudełka, zwłaszcza miejsca, gdzie karton się łączy. Taśma powinna obejmować paczkę w kilku miejscach, aby zagwarantować, że nie otworzy się ona podczas transportu.

Jak zaadresować paczkę na Poczcie?

Adresowanie paczki w Poczcie Polskiej wymaga tych samych podstawowych zasad, co w innych firmach kurierskich, ale są pewne szczegółowe kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że paczka jest prawidłowo zaadresowana. Przede wszystkim wypełniasz wyłącznie pola zółte – to nic skomplikowanego!

  1. Imię i nazwisko odbiorcy (Adresata): Wpisz pełne imię i nazwisko osoby, do której wysyłasz paczkę. Jeżeli paczka jest wysyłana do firmy, wpisz nazwę firmy.

  2. Adres odbiorcy: Wprowadź pełny adres, w tym numer domu lub mieszkania oraz dodatkowe informacje, jeżeli są potrzebne.

  3. Kod pocztowy i miasto: Upewnij się, że kod pocztowy i miasto są prawidłowo wpisane. 

  4. Twój adres nadawcy: Zawsze wprowadź swój pełny adres w lewym górnym rogu przesyłki. To jest niezbędne na wypadek, gdyby paczka miała zostać zwrócona.

  5. Upewnij się, że adres jest napisany wyraźnie i czytelnie, bez użycia skrótów. Adres powinien być napisany w jednym ciągu, bez przerw ani dodatkowych linii.

Opcjonalnie możesz również uzupełnić numer telefonu.

Monitorowanie paczki

Po nadaniu przesyłki, nie zapomnij zachować potwierdzenia wysyłki lub numeru śledzenia.
Pozwoli to na monitorowanie statusu przesyłki i upewni Cię, że dotarła do odbiorcy.

Jak wysłać paczkę pocztową za pobraniem?

Paczka za pobraniem to dość popularny sposób nadawania, który jest wygodny dla obu stron: zarówno nadawcy, jak i odbiorcy przesyłki. Oznacza ona, że paczka zostanie przekazana do odbiorcy za pomocą firmy pocztowej i należna opłata za nią zostanie pobrana przed odebraniem przesyłki. Z opcji paczki pocztowej za pobraniem korzysta bardzo wiele osób, które podczas zakupów online obawiają się, czy otrzymają zamówiony towar.

Wysyłka paczki pocztowej za pobraniem - instrukcja krok po kroku

Wysyłka paczki pocztowej za pobraniem nie jest trudnym zadaniem. Właściwie niewiele się różni od wysyłki standardowej paczki. Pokażemy Ci krok po kroku, jak to zrobić.

Jak zapakować przesyłkę pocztową-min
1
Dokładnie zapakuj swoją przesyłkę, a następnie zanieś ją do wybranej placówki pocztowej.
2
Podejdź do okienka i poproś o specjalny druk do nadania paczki krajowej, a następnie uzupełnij tylko żółte pola na formularzu.
3
Na druku wpisz adres odbiorcy paczki i swój. Jeśli chcesz, to możesz także podać wartość swojej paczki, choć nie jest to konieczne.
4
Na formularzu będzie możliwość wyboru dodatkowych opcji. Są to m.in. wysyłka priorytetowa lub potwierdzenie odbioru paczki przez adresata. Gdy jednak zdecydujesz się na którąś opcję, to pamiętaj, że poniesiesz dodatkowy koszt wysyłki paczki.
5
Koniecznie podpisz deklarację, że produkty transportowane za pomocą paczki nie są niebezpieczne oraz nie podlegają wyłączeniu z przewozu pocztowego.
6
Następnie opłać nadanie i przekaż paczkę w okienku pracownikowi placówki Poczty Polskiej.

Jakie są ceny paczek pocztowych?

To, ile zapłacisz za przesyłkę pocztową, zależy od tego, jaką wybierzesz usługę. Cena jest też zależna od takich czynników jak waga i wymiary paczki, czy zakupione dodatkowe usługi, a więc tak samo jak to wygląda w przypadku innych firm kurierskich. Najczęściej ceny paczek pocztowych zaczynają się od 10 zł. Jeśli często wysyłasz paczki pocztowe, to możesz rozważyć podpisanie umowy z Pocztą Polską, co umożliwi częściowe zmniejszenie kosztów. 

Skąd wziąć pudełko do wysyłki przesyłki pocztowej?

Jeśli nie znajdziesz w swoim domu żadnego tekturowego pudełka, to możesz po prostu udać się na pocztę i tam kupić opakowanie kartonowe. W ofercie Poczty Polskiej znajdziesz tego typu opakowania w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz takie, które dopasujesz do produktów różnej masy i wielkości. Możesz także zamówić kartony do wysyłki w naszym sklepie internetowym – oferujemy ich naprawdę szeroki wybór, a w razie potrzeby jesteśmy w stanie stworzyć kartony na wymiar.

Poznaj naszą ofertę na kartony