Katalog FEFCO – co to jest?

W wielu firmach niezbędne są opakowania kartonowe. Rozmaite branże muszą je regularnie zamawiać. Czy jest sposób na ułatwienie sobie tego zadania? Jak najbardziej – jest nim znajomość katalogu FEFCO. Co to w ogóle jest? Kiedy warto go używać? Do czego służy taki katalog? Sprawdź koniecznie!

Czym jest katalog FEFCO?

Katalog FEFCO – co to? Katalog FEFCO to nic innego jak zbiór podstawowych wzorów opakowań kartonowych. Powstał on po to, aby ułatwić wszystkim życie. Zastępuje trudne opisy konstrukcji opakowań z tektury prostymi symbolami, które są rozumiane na całym świecie. Nie ulega wątpliwości, że katalog FEFCO jest niezwykle przydatnym narzędziem. Ważną informacją jest to, że korzystają z niego praktycznie wszyscy producenci kartonów na całym świecie! 

Jednak jak w ogóle powstał taki katalog? Pomysł na jego stworzenie pojawił się w latach 60 XX wieku. Cel był jeden – ułatwić przedsiębiorcom wybór odpowiedniego opakowania dla ich działalności. Za pojawienie się katalogu FEFCO odpowiada przede wszystkim francuska organizacja  Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondule zrzeszająca producentów tektury falistej. Dzięki niej dzisiaj wybór potrzebnego kartonu jest banalnie prosty i pochłania minimum czasu, co jest korzystne dla obu stron – zarówno producentów, jak i klientów. 

Dlaczego warto zdecydować się na korzystanie z katalogu FEFCO?

Wśród zalet katalogu FEFCO najczęściej wspomina się o tym, że jest on łatwy w odczycie. Możesz z niego korzystać niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkasz, czy w jakim języku mówisz. Umożliwia on firmom wybór najlepszego opakowania przemysłowego w pełni dopasowanego do konkretnych potrzeb. Przedsiębiorcy nie muszą przejmować się rozmiarami opakowań, gdyż podczas przeglądania ofert, wiedzą już jakiego potrzebują i nie muszą sprawdzać, czy konkretne wymiary danego producenta będą właściwe. 

Katalog FEFCO to również szereg korzyści dla producentów opakowań kartonowych. Dzięki niemu mają oni informacje, na jakie opakowania jest popyt i jakie produkty należałoby przygotować. Zatem kolejna zaleta to oszczędność: czasu i ewentualnych strat. Należy też podkreślić, że kartony z katalogu FEFCO są znane na całym świecie!

Klasyfikacja opakowań kartonowych FEFCO

Jak wygląda klasyfikacja opakowań kartonowych FEFCO? Przedstawiamy Ci poniżej podział kodów ze względu na kategorie:

  • 0100 – dotyczy tektury falistej w rolkach i arkuszach;
  • 0200 – pod tym kodem znajdują się najprostsze pod względem konstrukcyjnym pudełka klapowe. 
  • 0300 – tak oznaczane są pudła teleskopowe, składające się z dwóch lub większej ilości części nakładanych na siebie;
  • 0400 – pod takim kodem kryją się pudła składane i tace, które składają się z jednego formatu arkusza;
  • 0500 – kod ten dotyczy pudeł wsuwanych (wysuwanych), które są złożone z dwóch wsuwanych elementów;
  • 0600 – tym kodem oznaczamy pudełka trwale łączone, które stworzono z dwóch oddzielnych części i korpusu;
  • 0700 – kod ten jest zarezerwowany dla pudełek klejonych jednoczęściowych;
  • 0900 – to kod służący do oznaczania wyposażenia wewnętrznego takiego jak np. wkładki, przekładki, kratownice i inne. 

Jakie kody FEFCO cieszą się największą popularnością?

Poniżej przedstawiamy trzy kody FEFCO, które są szczególnie często wybierane przez różne branże.

Opakowania FEFCO 0201

Kod FEFCO 0201 oznacza opakowania kartonowe, które od lat cieszą się niewzruszoną popularnością na rynku. Charakteryzują się klapkami, które można zamykać na obu końcach, co nadaje im ogromną wszechstronność. Opakowania te dostarczane są w stanie spłaszczonym i są proste w złożeniu, co znacznie ułatwia proces pakowania.

fefco 0201

Opakowania FEFCO 0427

Kolejny ulubieniec na rynku opakowań to model o kodzie 0427 według klasyfikacji FEFCO. Istotną cechą tych pudełek jest fakt, że nie wymagają one stosowania taśmy klejącej do zamknięcia, co czyni je idealnym, proekologicznym wyborem dla firm prowadzących handel internetowy.

Opakowania FEFCO 0427

Opakowania FEFCO 0409

Trzecim, często wybieranym rodzajem opakowań jest typ oznaczony kodem 0409 w katalogu FEFCO. Ten model opakowania wyróżnia się zintegrowaną pokrywą, co sprawia, że jest on atrakcyjny dla wielu użytkowników, szczególnie z branży e-commerce, ze względu na możliwość szybkiego i łatwego złożenia. Podobnie jak pudełka oznaczone kodem 0427, również te nie wymagają użycia taśmy klejącej do zamknięcia, co sprawia, że są one praktyczne i łatwe do składowania.

fefco 0409

Poznaj naszą ofertę na kartony