Paczkomaty Orlen: wymiary, waga i cena – wysyłka przez Orlen paczki

InPost Paczkomaty mają konkurencję! Jest nią Orlen Paczka, czyli kolejna usługa odbierania i nadawania przesyłek za pomocą automatów paczkowych. Sposób działania tych dwóch usług jest bardzo podobny, choć warto podkreślić, że Orlen Paczka jest na rynku znacznie krócej. To jednak nie oznacza, że nie może być dobrą alternatywą dla paczkomatów InPost. Planujesz niebawem nadać paczkę w paczkomacie Orlen? A może chcesz ją odebrać? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje związane z paczkomatami Orlen. 

Usługa Orlen Paczka - dlaczego warto z niej skorzystać?

Jedną z największych zalet usługi Orlen Paczka jest wygoda. Punkty odbioru i nadawania paczek są dostępne w wielu miejscach i są one szeroko rozpowszechnione na terenie całego kraju. Jesteśmy pewni, że w Twojej okolicy znajduje się przynajmniej jeden taki punkt.

paczkomaty orlen
Fot. ORLEN Paczka/materiały promocyjne

Korzystając z usługi Orlen Paczka, masz również pewność, że paczka dotrze do odbiorcy już kolejnego dnia. Operator zapewnia, że aż 95% paczek jest dostarczane już następnego dnia po nadaniu. Plusem jest również to, że paczkę można odebrać po drodze, wracając ze szkoły czy pracy, bez konieczności długiego czekania na kuriera. 

Niektóre osoby zastanawia również kwestia bezpieczeństwa. Spokojnie – wszystkie paczki mają ubezpieczenie na wypadek ewentualnych uszkodzeń lub zagubienia. Dodatkowo nie wydasz dużo pieniędzy, ponieważ usługa Orlen Paczka jest naprawdę tania! Może pochwalić się konkurencyjnymi cenami za przesyłki w porównaniu z tradycyjnymi usługami kurierskimi. 

Jesteś ciekaw, gdzie najbliżej znajdziesz punkt, aby odebrać swoją paczkę? Wszelkie informacje znajdziesz pod tym linkiem: https://www.orlenpaczka.pl/pokaz-punkty/

Jak śledzić paczkę i odebrać zamówienie z Orlen Paczka?

Najwygodniej będzie jeśli zainstalujesz oficjalną aplikację na swoim telefonie. Znajdziesz ją tutaj: https://www.orlenpaczka.pl/aplikacja/. Aplikacja jest dostępna zarówno dla systemów Android, jak i iOS. Decydując się na taki krok, będziesz na bieżąco otrzymywał powiadomienia mailowe dotyczące realizacji zamówienia, a gdy paczka dotrze na miejsce – także otrzymasz powiadomienie SMS lub informację w aplikacji mobilnej.

Warto pamiętać, że na odbiór przesyłki są 3 dni od chwili otrzymania wiadomości wraz z kodem odbioru czy też powiadomienia w aplikacji. Odebranie paczki z Orlen Paczka nie powinno sprawić żadnego problemu. Aby to zrobić, będziesz potrzebował pięcio- lub sześciocyfrowy kod. Są trzy sposoby na odbiór paczki z automatu. Są nimi:

Nie zdążysz odebrać paczki? Przedłuż czas odbioru

Czasami 3 dni na odbiór przesyłki to zbyt mało. Co możesz zrobić, gdy wiesz, że nie uda Ci się jej odebrać w tym terminie? Bez zmartwień – w aplikacji mobilnej możesz wydłużyć czas odbioru w zakładce ”szczegóły paczki”, jeśli odbierasz paczkę w automacie paczkowym. Niestety, nie ma możliwości skorzystania z tej usługi w przypadku punktów odbioru, a więc punktów partnerskich, kiosków RUCHu czy stacji paliw.

Ile jest punktów odbioru Orlen i gdzie one się znajdują?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, punkty odbioru Orlen znajdziesz praktycznie w całym kraju. Aktualnie jest ich ponad 10 tysięcy, a 2000 stanowią automaty paczkowe. Jeśli jesteś ciekawy, gdzie znajdziesz najbliższy punkt odbioru, wejdź na stronę https://www.orlenpaczka.pl/pokaz-punkty/, wpisz miasto lub kod pocztowy i odszukaj punkt lub paczkomat we wskazanej okolicy.

Odbiór paczki w Orlen Paczka - jak to zrobić?

Musisz odebrać paczkę w Orlen Paczka, ale zupełnie nie wiesz, jak to zrobić? Możesz skorzystać z jednego z trzech sposobów:

  1. Paczkę możesz odebrać za pomocą otrzymanego SMS-em kodu odbioru,
  2. Poprzez otworzenie zdalne skrytki przy użyciu aplikacji mobilnej lub za pomocą kodu QR.
  3. Jest również opcja odbioru paczek w kioskach RUCHu, na stacjach ORLEN czy w punktach odbioru. Jak wówczas wygląda odbiór paczki? Zgłoś pracownikowi, że chcesz odebrać paczkę, pokaż dowód osobisty, a następnie podaj kod odbioru, aby pracownik mógł wydać Ci paczkę. Czasem dzieje się tak, że kod odbioru nie dociera. Co w takiej sytuacji? Na spokojnie skontaktuj się z Orlen Paczka infolinią – możesz na nią zadzwonić pod numer 22 33 33 999 i tam najprawdopodobniej otrzymasz potrzebny kod.

Nadanie paczki w aplikacji Orlen Paczka - jak to zrobić?

Jesteś klientem indywidualnym i chcesz nadać paczkę w aplikacji Orlen Paczka? Pokażemy Ci, jak to zrobić krok po kroku!

Orlen Paczka – jak nadać przesyłkę:

Jakie są wymiary przesyłek w Orlen Paczka?

Na początku warto podkreślić, że Orlen Paczka przygotował dwie oferty - jedną dla klientów indywidualnych i drugą dla klientów biznesowych. Ci pierwsi - klienci indywidualni - mają do wyboru 2 typy gabarytów takie jak:

Z kolei klienci biznesowi mają do wyboru aż 3 typy gabarytów takie jak:

Co ciekawe, gabaryty te są podobne do tego, co może zaoferować InPost Paczkomaty. Tam spotkasz się z następującymi wymiarami (wysokość/szerokość/głębokość)

Jak wygląda cennik Orlen Paczka?

To, ile zapłacisz za Orlen Paczka, jest zależne od wielkości i wagi paczki. Wpływ na cenę będzie miał również fakt, czy jesteś klientem indywidualnym czy biznesowym. Poniżej podajemy ceny Orlen Paczki dla nadawania przesyłek krajowych dla klientów indywidualnych.

Natomiast poniżej przedstawiamy ceny usługi nadania przesyłek Orlen Paczka dla klientów biznesowych:

Pamiętaj również, że masz możliwość skorzystania z opcji pobrania, powiadomienia SMS, listu ręcznego, a także ubezpieczenia paczki do wartości 5000 zł.

Co wybrać: Paczkomaty Orlen czy InPost?

Oferty paczkomatów Orlen i InPost są dość zbliżone do siebie, ale są pewne kwestie, które je różnią. Jak obydwie usługi wypadają względem siebie? 

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że używanie obu aplikacji jest bardzo proste i wygodne. W aplikacji InPost Mobile spotkasz się z minimalizmem i niezawodnością, z kolei Orlen Paczka może zaproponować dodatkowe funkcje takie jak np. integracja z aplikacją nawigacyjną. 

Jak to natomiast wygląda jeśli chodzi o ceny? Orlen Paczka może zaoferować atrakcyjniejszy cennik. Za nadanie paczki trzeba zapłacić od 11,99 zł do 13,99 zł, z kolei w InPost rozpiętość cenowa jest już większa: wynosi od 16,99 do 20,99 zł.

Orlen czy Inpost – kto ma więcej punktów odbioru? Dane z marca 2023 roku mówią, że Paczkomat InPost ma zdecydowaną przewagę. W Polsce jest około 20 tysięcy urządzeń, natomiast Orlen Paczka ma zaledwie 10 tysięcy punktów odbioru, z czego automaty paczkowe to tylko 2000 urządzeń. Choć warto podkreślić, że pod koniec 2023 roku Orlen Paczka ma mieć nawet dwa razy więcej automatów paczkowych!

Podsumowując, obie usługi mają liczne zalety, choć to Orlen Paczka ma lepsze ceny i posiada funkcjonalną aplikację mobilną. Jednak InPost może pochwalić się większą ilością automatów paczkowych. Zatem wybór, jaką usługę wybrać, należy do Ciebie. 

W każdym razie, bez względu na to, z jakiej firmy zechcesz skorzystać to z pewnością przydadzą Ci się wysokiej jakości kartony – a te znajdziesz w naszym sklepie!