Poczta Polska kartony – jakie opakowania do wysyłki wybrać?

Chociaż obserwujemy dynamiczny rozwój usług kurierskich, to jednak Poczta Polska wciąż jest jednym z głównych spedytorów paczek. Właściwie to jesteśmy pewni, że obok każdego z Was w pobliżu znajduje się punkt pocztowy. Z tego też względu tak chętnie wciąż korzystamy z wysyłki paczki pocztą. Jest to proste, czasem i szybkie, a do tego należy dodać, że państwowy gigant co jakiś czas wprowadza nowości takie jak Pocztex, co sprawia, że Poczta Polska cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku usług przewozowych. Chcesz wysłać paczkę Pocztą Polską i zastanawiasz się, jakie może mieć wymiary? Dowiedz się więcej na ten temat.

Poczta Polska i jej zakres usług

Chcesz wysłać pocztą paczkę i skorzystać z najbardziej podstawowej usługi? W takim razie postaw na paczkę pocztową. Jest to najprostsze i sprawdzone od lat rozwiązanie, które umożliwia wysłanie przesyłki o ciężarze do 10 kg w obrocie krajowym. Do wyboru są tutaj dwa terminy doręczenia – wariant priorytetowy i wariant ekonomiczny.

poczta polska kartony

Jeśli wybierzesz wariant priorytetowy, Twoja paczka może zostać doręczona już następnego dnia roboczego, jeśli nadasz ją do godziny 15:00. Z kolei w przypadku wariantu ekonomicznego możesz liczyć na to, że paczka zostanie doręczona w ciągu trzech dni roboczych po dniu nadania.  

Warto jednak wiedzieć, że paczka pocztowa to niejedyna usługa w ofercie Poczty Polskiej. Gdy planujesz nadanie paczki w ten sposób, możesz skorzystać również z takich usług jak Paczka EKSTRA24, PACZKA24 i PACZKA48. Co je wyróżnia? Przede wszystkim to, że gwarantują dostarczenie paczki w konkretnych terminach – już następnego dnia po nadaniu bądź drugiego dnia od nadania. Wszystko jest tutaj zależne od konkretnej usługi i strefy. 

Pamiętaj jednak, że obowiązuje godzina graniczna nadania paczek. Oznacza to, że musisz nadać paczkę najpóźniej do godziny 15:00. Jeśli nadasz ją w dniu roboczym po godzinie granicznej, w sobotę lub w dniu ustawowo wolnym od pracy, zostanie potraktowana jako nadana w następnym dniu roboczym po dniu nadania. Co więcej, warto dodać, że w przypadku powyżej wymienionych usług maksymalna masa przesyłki to 30 kg.

Jakie mogą być wymiary paczki do wysyłki Pocztą Polską?

Masz w planach wysyłkę paczkę Pocztą Polską i zastanawiasz się, jakie kartony będą najlepszą opcją? Może wydawać Ci się, że odpowiednie będzie pierwsze lepsze opakowanie, ale tak nie jest. Jeśli chcesz, aby wysyłka przebiegła bezproblemowo, koniecznie musisz się trzymać wielu wytycznych. Poczta Polska dokładnie określiła wymiary poszczególnych rodzajów przesyłek, więc zanim udasz się do placówki pocztowej, sprawdź, z jakimi ograniczeniami wiążą się konkretne usługi.

Standardowa paczka pocztowa

Jeśli planujesz wysłać typową, standardową paczkę pocztową krajową, pamiętaj, że jej minimalne wymiary to 9×14 cm. Co do maksymalnych wymiarów, suma długości, szerokości i wysokości nie może przekroczyć 300 cm. Paczki kwalifikują się do dwóch głównych gabarytów:

  • Gabaryt A – wymiary nie przekraczają 60x50x40 cm, co odpowiada stosunkowo małym pudełkom.
  • Gabaryt B – przynajmniej jeden z wymiarów przekracza 60x50x40 cm, lecz żaden z wymiarów pojedynczo nie może być większy niż 150 cm.

Jeśli interesuje Cię wysyłka paczki pocztowej za granicę, wymiary są bardzo podobne. Minimalne to również 9×14 cm, a maksymalna długość plus obwód mierzony w innym punkcie nie powinien przekraczać limitów ustalonych dla danego kraju docelowego.

Sprawdź też: Jak wysłać paczkę za granicę?

Paczka EKSTRA24, PACZKA24 i PACZKA48

Jak natomiast prezentują się wymiary paczki, jeśli chciałbyś skorzystać z usług takich jak EKSTRA24, PACZKA24 i PACZKA48? Otóż w tym przypadku strona z adresem odbiorcy nie powinna być mniejsza niż 10×16 cm. Tutaj suma długości, szerokości i wysokości nie może przekroczyć 250 cm, natomiast maksymalna długość to 150 cm. Istotną informacją dla wielu osób może być to, że maksymalną sumę wymiarów da się zwiększyć nawet do 300 cm. Sposobem na to jest zdecydowanie się na usługę „Ponadgabaryt”, ale pamiętaj, że wówczas wciąż aktualne jest ograniczenie długości do 150 cm.

Na jakie kartony do wysyłki paczki Pocztą Polską się zdecydować?

Jak już się dowiedziałeś, najlepiej będzie, jeśli wybierzesz kartony, w których minimalny rozmiar strony adresowej wynosi 9×14 bądź 10×16 cm. Z pewnością nie najlepszym wyborem okażą się kartony, w którym, chociażby jeden rozmiar przekracza 150 cm. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe wymiary paczki pocztowej, dużo zależy tutaj od tego, na jaką usługę czy gabaryt się zdecydujesz. Zawsze pamiętaj, aby sprawdzać wytyczne i nie przekraczać podanych sum długości.

Warto mieć również na uwadze, że usługi wysyłki paczki przez Pocztę Polską nie mają sztywno określonych wymiarów kartonów, a tylko widełki, co z pewnością jest niemałym plusem, ponieważ zapewnia elastyczność. Pamiętaj również o tym, że minimalny rozmiar strony adresowej dotyczy także rulonu. Jeśli chcesz znaleźć kartony nadające się do wysyłki Pocztą Polską, zajrzyj do naszej rozbudowanej oferty, w której znajdziesz m.in.:

  • Kartony klapowe. Od wielu lat nieustannie cieszą się niemalejącą popularnością, co wynika z ich licznych zalet. Wyróżnia je prostota, wytrzymałość i atrakcyjne ceny. W Kartoniki.pl znajdziesz je w bogatej ofercie rozmiarów i proporcji. Ich budowa jest dość prosta, ale warto podkreślić, że do zaklejenia tego rodzaju kartonów wymagana jest taśma klejąca.
  • Kartony fasonowe i wykrojnikowe. To odpowiedni wybór dla osób, które niekoniecznie chcą sięgać po dodatkowe produkty podczas pakowania. Te rodzaje kartonów nie wymagają taśmy klejącej do złożenia. Podobnie jak kartony klapowe wspomniane rodzaje znajdziesz w wielu rozmiarach i proporcjach, więc na pewno uda Ci się znaleźć opakowanie odpowiadające Twoim potrzebom.
  • Karton z paskiem klejącym. To propozycja dla osób, które cenią sobie komfort i łatwe zamykanie paczek. Wybierając taki produkt, pakowanie i zamykanie paczek zajmie Ci dosłownie chwilę i nie będziesz musiał wybierać dodatkowego zabezpieczenia taśmą klejącą.

Duże znaczenie ma dla nas to, aby osoby zainteresowane zakupem kartonów i opakowań do przesyłek pocztowych mogły je znaleźć w prosty sposób. Dlatego stworzyliśmy osobną kategorię kartony pocztowe, w której zebraliśmy wszystkie kartony spełniające regulacje Poczty Polskiej (i oczywiście innych przewoźników pocztowych). Są one wykonane z solidnej tektury, więc możesz mieć pewność, że przetrwają każdą, nawet najtrudniejszą podróż. 

Miej na uwadze również to, że w zależności od tego, co wysyłasz, mogą istnieć kartony stworzone specjalnie do przesyłania tego konkretnego przedmiotu. Przykładowe tego typu opakowania znajdziesz u nas i są to m.in. pudełka na opony i felgi czy kartony na książki. Decydując się na specjalistyczny karton, zadbasz o jak największe bezpieczeństwo swojej przesyłki.

Pamiętaj o materiałach amortyzujących

Dobry karton do wysyłki Pocztą Polską to jedno, a materiały amortyzujące – drugie. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj pudełka się zdecydujesz, konieczne jest, abyś zakupił także materiały amortyzujące. Najbardziej znanym tego typu produktem jest folia bąbelkowa, ale oczywiście możesz wybrać także innego rodzaju wypełniacze. Chodzi o to, aby jak najlepiej zabezpieczyły one transportowany towar przed uszkodzeniami. Przydatne materiały również znajdziesz w naszej kategorii – akcesoria do pakowania

Jakie są maksymalne terminy doręczeniami paczki wysyłanej Pocztą Polską?

Jak zatem dostrzegasz różnice między usługami Poczty Polskiej bywają spore, ale najbardziej są one widoczne, jeśli chodzi o maksymalne terminy doręczenia. 

W przypadku najprostszej formy przesyłki, czyli paczki pocztowej, możesz zdecydować się na priorytetową lub ekononomiczną formę. Wybierając tę pierwszą, Twoja przesyłka zostanie dostarczona już następnego dnia roboczego, jeśli zostanie nadana do godziny 15:00. Z kolei w przypadku wariantu ekonomicznego zostanie dostarczona w ciągu trzech dni roboczych po nadaniu, ale co ważne zarówno w przypadku paczki priorytetowej, jak i ekonomicznej te terminy nie są gwarantowane. 

Inaczej to wygląda jeśli chodzi o inne rodzaje usług Poczty Polskiej, czyli paczkę EKSTRA24, PACZKA24 i PACZKA48. Tutaj usługi są realizowane w gwarantowanych terminach doręczenia. Jeśli zdecydujesz się na dwa pierwsze warianty, paczka dotrze do odbiorcy już następnego dnia po nadaniu, natomiast w przypadku usługi PACZKA48, z pewnością zostanie ona doręczona do drugiego dnia roboczego po nadaniu. Reasumując, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładniej zapoznaj się z wytycznymi przygotowanymi przez Pocztę Polską, cennikiem, a następnie wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Sprawdź naszą ofertę kartonów idealnych do Twoich potrzeb

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką gamą kartonów, które spełniają wszelkie wymagania Poczty Polskiej oraz innych przewoźników. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz solidnych opakowań do bezpiecznej wysyłki krajowej, czy międzynarodowej, znajdziesz u nas produkty idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.