Rodzaje opakowań kartonowych – jakie wyróżniamy?

Kartony to popularne opakowania, które mają szerokie zastosowanie. Produkuje je się z wysokiej jakości tektury. Dzięki temu rodzaju produktom przechowywanie i transport różnego rodzaju towarów jest dużo prostszy. Właściwie każda branża pakuje produkty w opakowania kartonowe – jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Jakie wyróżnia się rodzaje kartonów? Co wyróżnia te najpopularniejsze modele? O tym w naszym artykule!

Wybierz solidne kartony

W firmach kartony wykorzystuje się do przechowywania i transportu rozmaitych towarów. Kartony oferowane przez nasz sklep internetowy są zrobione z wysokiej jakości materiałów, zatem są solidnymi produktami. Proponujemy szeroki asortyment, w którym dostępne są produkty o różnych rozmiarach, co powoduje, że bez problemu można wybrać egzemplarz dokładnie dopasowany do rozmiaru konkretnego produktu.

Jakie istnieją rodzaje kartonów?

Dostępne kartony różnią się w zależności od rodzaju towaru, który się w nim przechowuje. Istnieją takie opakowania, które nie nadają się do dalszego użytku już po wyjęciu z nich zawartości, natomiast inne można używać wielokrotnie. Jakie rodzaje kartonów są najpopularniejsze? 

Zanim wybierzesz odpowiedni rodzaj kartonów, to zastanów się, czy będziesz ich używał jako opakowania zbiorcze, czy indywidualne. Te pierwsze, czyli opakowania zbiorcze, najczęściej nie mają ozdób, ale są bardzo wytrzymałe. Natomiast opakowania indywidualne projektuje się z dużą dbałością o estetykę – w końcu tutaj najważniejsze jest to, aby przyciągnąć uwagę klienta.

Kartony klapowe to najpopularniejsza opcja

Największą popularnością cieszą się kartony klapowe, które są jednocześnie uniwersalne. Są one dostępne w wielu rozmiarach, bardzo proste w użytkowaniu, ważą niewiele, a do tego są w niskiej cenie. Każdy poradzi sobie z ich montażem, czy ewentualnym składaniem lub rozkładaniem. 

Kartony klapowe cieszą się popularnością szczególnie wśród osób, które często korzystają z kartonów i zależy im na szybkim i bezpiecznym pakowaniu towarów. Poza tym jeśli chodzi o pudełka klapowe, to używanie dodatkowych zabezpieczeń (np. taśma klejąca) jest bezproblemowe. Niestety jednak nic nie jest idealne i tego typu karton nie jest najlepszy do wysyłki delikatnych przedmiotów. Oprócz tego może szybko się niszczyć i może rozpaść się, jeśli będzie niewłaściwie użytkowany. 

Kartony fasonowe idealnie dopasowane do towaru

Kartony fasonowe znane są m.in. z tego, że mogą być doskonale dopasowane do konkretnego produktu. Podczas ich zakupu warto zainteresować się nie tylko wielkością i kolorem, ale również kształtem, czy istnieniem dodatkowych elementów zabezpieczających. Można by zatem rzec, iż kartony fasonowe dopasowują się do towarów i dokładnie je zabezpieczają. Jest to jednoznaczne z tym, że nie są tak samo uniwersalne jak kartony klapowe, ale jeśli wybierze się odpowiedni karton, to zagwarantuje on wysoką jakość przechowywania i transportu nawet delikatnych towarów. Dodatkowo warto, abyś wiedział, że w konstrukcji tego typu kartonów nie występują szwy czy sklejenia. 

kartony fasonowe

Kartony przeprowadzkowe

Jaki rodzaj kartonów warto wykorzystać do archiwizacji dokumentów? Jakie kartony sprawdzą się do przeprowadzki? Odpowiedzią są kartony przeprowadzkowe. Istnieje szeroki wybór tego rodzaju kartonów, dzięki czemu można z łatwością wybrać model dostosowany do konkretnego typu materiału, który ma się w nim znaleźć. Proponujemy naszym klientom kartony przeprowadzkowe, które świetnie sprawdzają się do przechowywania i uporządkowania dokumentów oraz spakowania innych rzeczy, bez konieczności zamartwiania się o to, czy nie zostaną zakurzone lub uszkodzone. Wybierając kartony przeprowadzkowe, masz pewność, iż proces przeprowadzki przebiegnie szybciej i sprawniej, ponieważ mają one miejsce na napisy, dzięki czemu identyfikacja zawartości jest prosta. Innymi udogodnieniami są m.in. uchwyty usprawniające przenoszenie, czy automatyczny montaż.

Kartony archiwizacyjne

Kartony archiwizacyjne wykorzystuje się do utrzymywania wewnątrz porządku. Znajdują one zastosowanie szczególnie w biurach, archiwach, czy różnych placówkach i instytucjach. Są potrzebne tam, gdzie konieczne jest sortowanie dokumentów już na poziomie pudełka. Tego typu kartony są dostępne w różnych rozmiarach i mogą mieścić np. format A4, czy B5 oraz mogą mieć wewnątrz przegródki. W zależności od kartonu można go otwierać od góry lub od boku.

kartony archiwizacyjne

Kartony do paczkomatów

Gdy zależy Ci na tym, aby towar trafił do klienta w nienaruszonym stanie, to koniecznie spakuj go w odpowiedni karton do paczkomatu. Jest to karton, który został stworzony w taki sposób, aby towar miał zapewniony jak najwyższe bezpieczeństwo podczas transportu. Oferujemy kartony do paczkomatów w odpowiednich gabarytach (gabaryt A, gabaryt B oraz gabaryt C). Zależy nam na tym, aby klienci mogli bez problemu dopasować karton pocztowy do zawartości, jaka ma się w nim znaleźć. 

Kartony kaszerowane

Kartony kaszerowane warto kupić, ponieważ mają one podwyższoną trwałość, a jednocześnie prezentują się bardzo dobrze. Możesz je wykorzystać do przechowywania i transportu ciężkich przedmiotów – np. mebli. Część zewnętrzna kartonu została pokryta trwałym materiałem, który wyróżnia się odpornością na lżejsze uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Oznacza to, że produkt włożony do takiego pudełka może być nawet na zewnątrz, a na pewno nic mu się nie stanie. Dodatkowo na powierzchni takich kartonów da się umieścić dowolny nadruk.

Kartony ozdobne

Kartony ozdobne można nazwać nieco specyficznymi. Prezentują się niebywale dobrze i mogą być wykorzystywane w celu reklamowym. Możesz je kupić w wielu wzorach i kolorach, a co więcej – często można zmienić ich wygląd. W zależności od potrzeb mogą być delikatne, czy też o standardowej wytrzymałości. I choć nie są najlepszym wyborem do transportu, to jednak nie ma lepszych do promocji towarów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opakowań kartonowych?

Sektor e-commerce ma do wyboru kartony o różnych wymiarach i gramaturach. Zadaniem tego typu opakowań jest ochrona produktu w czasie transportu do klienta. Mogą one też mieć funkcję informacyjną, czy dekoracyjną. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru kartonu?

Oczywiście nie bez znaczenia jest estetyka kartonu, którą warto uwzględnić podczas wyboru opakowania.

Rodzaje opakowań kartonowych - podsumowanie

Podsumowując, opakowania kartonowe to niezwykle ważny element w każdej branży i są niezastąpione w codziennej logistyce. Istnieje wiele rodzajów opakowań kartonowych, każde z nich jest przeznaczone do konkretnego zastosowania i spełnia określone wymagania.  Do tych najpopularniejszych należą kartony klapowe, oraz fasonowe. Każdy z tych kartonów może być personalizowany i dopasowany do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta (np. pod względem rozmiaru).
Warto zwrócić uwagę na jakość i trwałość opakowań, aby zapewnić bezpieczne i efektywny transport towaru. Nieefektywne pakowanie produktów może narazić nadawcę na dodatkowe koszty.