Nieodebrana paczka z paczkomatu InPost – co dalej?

Zrobiłeś zakupy online z dostawą do paczkomatu, ale nagle musiałeś wyjechać i nie dasz rady ich odebrać? A może z innego powodu nie możesz odebrać paczki w terminie? W takiej sytuacji na pewno zastanawiasz się, co się wówczas stanie. Co się stanie, gdy nie odbierzesz paczki z paczkomatu? Co możesz zrobić, gdy wiesz, że nie uda Ci się jej odebrać? O tym w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Ile masz czasu na odebranie paczki z paczkomatu?

Często zdarza Ci się kupować online? Jeśli tak, to na pewno wiesz, że sklepy internetowe oferują kilka metod dostawy – najpopularniejsze to dostawa realizowana poprzez firmę kurierską i do paczkomatu InPost. Ta pierwsza opcja ma wiele zalet, ale także wad. Wybierając kuriera, musisz liczyć się z tym, że kurier przywiezie Twoją paczkę w określonych godzinach. Jeśli wówczas nie będzie Cię w mieszkaniu, to kurier przyjedzie z paczką ponownie w kolejnym dniu lub o innej godzinie. 

Jak natomiast wygląda dostawa, jeśli wybierzesz paczkomaty InPost? W takim przypadku musisz czekać na wiadomość o dostarczeniu Twojej przesyłki do paczkomatu. Możesz ją otrzymać poprzez powiadomienie SMS, e-mail lub w aplikacji InPost. Od czasu dostarczenia paczki do urządzenia, masz 48h na odbiór paczki. Możesz to zrobić o dowolnej godzinie i nie musisz się stresować, że gdy kurier przyjedzie z paczką, to Ciebie zwyczajnie nie będzie w domu.

Co się stanie z paczką, która nie zostanie odebrana z paczkomatu?

Czasami 48h na odbiór paczki z paczkomatu to zbyt mało czasu. Jeśli nie odbierzesz paczki w wyznaczonym odgórnie terminie, nie powinieneś obawiać się poważnych konsekwencji. Gdy upłynie termin przewidziany na odbiór paczki, przyjedzie po nią kurier, a następnie paczka wyruszy w drogę powrotną do nadawcy.

Nieodebrana paczka z paczkomatu InPost obraz 1

Czy jest sposób na odzyskanie nieodebranej paczki z paczkomatu?

Niegdyś, w trakcie zawirowań związanych z epidemią nieodebrane paczki z paczkomatu trafiały do lokalnego oddziału InPost. Wówczas osoby, które zwyczajnie zapomniały odebrać paczkę z paczkomatu, mogły się po nią udać do oddziału InPost. Jednak aktualnie to rozwiązanie już nie działa. Obecnie nieodebrane paczki z paczkomatu są od razu odsyłane do nadawcy.

Czy można otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli nie odbierze się paczki?

Nie zdążyłeś odebrać swojej paczki z paczkomatu InPost i zastanawiasz się, czy w takim wypadku otrzymasz zwrot pieniędzy? Tak naprawdę jest to zależne od polityki zwrotów danego sklepu, w którym złożyłeś zamówienie. Zazwyczaj jednak sklepy internetowe zapewniają zwrot pieniędzy za nieodebrane przesyłki. Jeśli jednak jest to dla Ciebie bardzo ważna kwestia, to zanim złożysz zamówienie w danym sklepie, sprawdź jego regulamin. Co więcej, niektóre sklepy obciążają swoich klientów kosztami zwrotu przesyłek. Zatem jeśli jesteś w sytuacji, w której Twoja paczka została zwrócona do nadawcy i chcesz uzyskać zwrot pieniędzy, nawiąż kontakt ze sklepem. Istnieje duża szansa, że sklep będzie wyrozumiały i dokona zwrotu środków.

Czy można przedłużyć termin odbioru przesyłki z paczkomatu?

Już wiesz, że nie zdążysz odebrać paczki z paczkomatu, ale czas na jej odebranie jeszcze nie minął? W takim razie przedłuż ten termin o kolejne 24 godziny. Możesz to zrobić w aplikacji InPost Mobile. Jednak nie jest to darmowa usługa. Jeśli zdecydujesz się z niej skorzystać, będziesz musiał zapłacić 7,99 zł.

Kto zostaje obciążony kosztami zwrotu nieodebranej przesyłki?

Jeśli klient nie odbierze przesyłki pobraniowej, kosztami zwrotu nieodebranej przesyłki zostaje obciążony sprzedawca. Jednak należy podkreślić, że sprzedawcy mają prawo dochodzić od klienta zapłaty za dany towar i pokrycia kosztów przesyłki.

Czy ktoś inny może odebrać paczkę z paczkomatu?

Gdy nie jesteś w stanie sam odebrać przesyłki z paczkomatu, to możesz poprosić o to bliską osobę. Możesz przekazać jej numer telefonu (ten, na który została nadana paczka) i kod odbioru paczki. Mając taki zestaw, każdy może odebrać Twoją paczkę. Możesz również bezpośrednio w aplikacji udostępnić drugiej osobie możliwość odbioru paczki. 

Jak unikać problemów z nieodebraniem paczki?

Nieodebranie paczki z paczkomatu może prowadzić do różnych komplikacji, takich jak konieczność zapłaty za zwrot przesyłki czy opóźnienia w dostarczeniu zamówienia. Aby uniknąć takich sytuacji, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Kierując się powyższymi wskazówkami, zminimalizujesz ryzyko związane z nieodebraniem paczki z paczkomatu i zapewnisz sobie spokój oraz pewność, że Twoje zamówienie trafi w Twoje ręce bez niepotrzebnych opóźnień.

Co się dzieje z Twoją paczką? Sprawdź to w aplikacji

Chcesz, aby korzystanie z paczkomatów było jeszcze wygodniejsze i szybsze? W takim razie pobierz aplikację InPost Mobile. Dzięki niej możliwa jest praktycznie bezdotykowa obsługa paczkomatów. Wszystkie działania mogą odbywać się z pozycji smartfona – zarówno nadawanie, jak i odbiór paczek. Oprócz tego mając taką aplikację, na bieżąco możesz sprawdzać, co się dzieje z Twoją paczką, gdzie aktualnie się znajduje, jaki jest jej status. Co więcej, w aplikacji możesz śledzić paczki najbliższych (jeśli masz numer zamówienia). Zdecydowanie warto zainstalować aplikację InPost Mobile.

Jak odebrać paczkę z paczkomatu?

Odbieranie paczek z paczkomatu jest bardzo proste. Czy wiesz, że możesz to zrobić na kilka sposobów? Przedstawimy Ci je poniżej. Wybierz najwygodniejszy sposób dla siebie!

Wybierz odpowiedni karton

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja paczka dotrze do odbiorcy w nienaruszonym stanie, zapoznaj się z naszą ofertą na tanie kartony specjalnie przystosowanych do paczkomatów InPost. Właściwy wybór opakowania to klucz do sukcesu w e-commerce. Kliknij i przejdź do naszej oferty.