Wręcz ekspresowy wzrost znaczenia e-commerce wpłynął na to, iż przedsiębiorstwa zaczęły zwracać uwagę w stronę realnych kosztów, z którymi wiąże się pakowanie produktów. Gdyby bliżej się przyjrzeć, to niestety, ale zrobienie precyzyjnego kosztorysu całego procesu jest dość trudne. Co ma wpływ na ostateczną cenę pakowania? Ile kosztuje pakowanie produktów w sklepie internetowym, i co ważne – jak można zaoszczędzić? Przeczytaj!
Kto zajmuje się pakowaniem zamówień w eCommerce?
Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, kto zajmuje się pakowaniem paczek w konkretnych sklepach internetowych. Jeśli chodzi o te mniejsze działalności (takie, które dopiero zaczynają działać na rynku), to zwykle tą czynność wykonuje sam właściciel. Na tym etapie zatrudnianie pracownika odpowiedzialnego za pakowanie zamówień jest po prostu nieopłacalne.
Nieco inaczej wygląda to w średniej wielkości sklepach, gdzie zwykle za zapakowanie odpowiada pracownik odpowiedzialny za cały proces kompletowania zamówienia. Jedynie w tych większych firmach są osoby zatrudnione do pakowania. Choć może to się wydawać nieco luksusowe, to przede wszystkim warto podkreślić, iż umożliwia zaawansowane pakowanie – m.in. używanie specjalnego papieru, czy dodawanie liścików do zamówień. Przydatne akcesoria do pakowania dostępne są w naszym sklepie internetowym.
Warto podkreślić, że niezoptymalizowane pakowanie zamówień eCommerce może oznaczać wiele problemów takich jak np. opóźnienia wysyłek czy niepotrzebne koszta. Między innymi z tego powodu sklepy internetowe często rozważają outsourcing logistyki.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz wytrzymałe kartony, które idealnie sprawdzą się dla Twoich produktów.
Co składa się na koszt pakowania produktu?
Każdy sprzedawany towar powinien być dobrze zapakowany. Najważniejszą funkcją opakowania jest oczywiście ochrona produktu przed czynnikami zewnętrznymi. W dzisiejszych czasach coraz częściej też jest po prostu wizytówką firmy, a więc powoli staje się pełnoprawną częścią identyfikacji wizualnej. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, jak ważne jest prawidłowe zliczanie kosztów opakowania. Niestety wielu przedsiębiorców o tym zapomina i podczas zliczania, uwzględnia jedynie ceny zakupu kartonów. Aczkolwiek jak wskazuje teoria Total cost of ownership (TCO) amerykańskich analityków Gartner, Inc., całkowite koszty obejmują dużo większy zakres czynności koniecznych podczas procesu pakowania towaru.
- cena projektu warstwy wizualnej opakowania i wydruku;
- czas niezbędny na złożenie pudełek;
- koszty magazynowania i zwrotu produktów;
- koszty dodatkowych zabezpieczeń;
- koszty możliwych uszkodzeń;
- koszty utylizacji;
- koszty energii niezbędnej do zapakowania towarów.
Prawidłowe obliczenie kosztów pakowania towarów z minimalnym marginesem błędu powinno opierać się na ułożeniu i przemyśleniu wszystkich powyżej wymienionych czynników.
Ile kosztują opakowania kartonowe?
Każde przedsiębiorstwo chciałoby jak najwięcej zaoszczędzić na procesie pakowania towarów. Jednak ta chęć wcale nie powinna być najważniejsza. W końcu sięgnięcie po najtańsze rozwiązanie nie zawsze będzie dobrym krokiem, zarówno jeśli chodzi o kwestie wizerunkowe, jak i finansowe.
Przedsiębiorstwo, które będzie chciało jak najbardziej obniżyć cenę, zapewne wybierze opakowania z tektury falistej szarej. Sięgając po model o słabej fali i mniejszej gramaturze, można obniżyć koszty tak nisko, jak tylko się da. Niektóre przedsiębiorstwa jednak zastępują ją tekturą litą (foliowaną), wyróżniającą się wyższą odpornością na ścieranie, co ma ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku personalizacji opakowań. Lepsza giętkość i wyższa wytrzymałość wpływa na to, że jest ona szerzej wykorzystywana, zwłaszcza jeśli chodzi o transport delikatnych produktów. Jakie jest jednak rozwiązanie optymalne? Według specjalistów mówi się, że powinna to być trójwarstwowa tektura falista.
Nie zapomnij, iż koszty związane z opakowaniem to również cena wypełniaczy. Są one wykorzystywane do wypełnienia pustej przestrzeni pudełka. Nie może ich zabraknąć, szczególnie jeśli chodzi o transport produktów zaliczanych do grupy wartościowych, delikatnych lub o niestandardowych wymiarach. W zależności od branży niezbędne mogą okazać się też tekturowe przekładki lub kratownice, które będą oddzielać poszczególne warstwy lub sztuki produktu.
Z jakimi ukrytymi kosztami wiąże się pakowanie towarów?
Znaczna część ceny wynikającej z zapakowania produktów, mieści się w ramach kosztów ukrytych, a więc takich, które nie są konkretnie wyszczególnione w cenie za określony towar. Wiąże się to z tym, że ciężko je oszacować. Dodatkowo niektóre z nich znajdują źródło w używaniu niskiej jakości opakowań. Takie drobnostki jak zbyt słaba taśma, czy niedostatecznie gruba i sztywna tektura może przełożyć się na zwiększoną liczbę zwrotów.
Co więcej, czas, który jest potrzebny na zapakowanie produktu, nie zawsze traktuje się jako koszt przedsiębiorcy. A to jednak nie najlepsze wyjście, ponieważ zwiększa on koszty. Można je jednak zmniejszyć, poprzez wdrożenie odpowiedniej organizacji pracy, zwracając uwagę na zasady ergonomii, a także dbając o wyposażenie firmy w niezbędne narzędzia, pozwalające ograniczyć ilość realizowanych czynności do minimum. Z tego też względu coraz więcej firm (zwłaszcza tych dużych) decyduje się na stworzenie odpowiedniej linii do pakowania, co zwykle szybko przynosi finansowe rezultaty.
Efektywne zarządzanie procesem pakowania
Dbając o to, aby proces pakowania produktów, był dobrze zorganizowany, można ograniczyć kolejny ukryty koszt, a więc ilość zużytego materiału. Choć mogłoby się wydawać, że wybór najtańszych rozwiązań w postaci np. słabej taśmy, czy niskiej jakości kartonów przełoży się na oszczędności, to jednak w rzeczywistości pracownik będzie musiał więcej zużyć materiału, aby właściwie zabezpieczyć produkt.
I tak jak koszty magazynowania produktu zwykle są uwzględniane w kalkulacji finansowej, to jednak koszty składowania opakowań już nie. A jednak warto je mieć na uwadze, m.in. poprzez dokładny dobór opakowania do rozmiaru produktów. Oczywiście jednostkowa cena opakowania zaprojektowanego pod potrzeby danej pozycji w sklepie będzie wyższa, aczkolwiek przy dużej ilości sztuk sytuacja może obrócić się na korzyść przedsiębiorcy, co umożliwi np. zyskanie większej ilości wolnej przestrzeni.
W jaki sposób można obniżyć koszty pakowania produktów?
Najważniejszą kwestią w tym temacie jest prawidłowe ułożenie procesów, w tym i zakup odpowiednich kartonów – w tym zakresie jeszcze raz polecamy naszą ofertę Powinieneś dobrze zastanowić się, czy bardziej opłacalne będzie kupowanie opakowań już złożonych, czy też takich, które wymagają złożenia. Może opłacalny będzie też zakup maszyny, która zajmie się automatycznym pakowaniem produktów przeznaczonych do wysyłki. I wbrew pozorom wcale nie oznacza to, że musisz zwolnić pracownika, bowiem w końcu ktoś musi zająć się doglądaniem i serwisowaniem maszyny.
Koszty magazynu - dopasuj odpowiedni rozmiar kartonów
Czy wiesz, że innymi kosztami, które da się zoptymalizować, są koszty magazynu? Na spokojnie usiądź i przelicz, czy bardziej opłacają się rozłożone, czy złożone opakowania. Świetnym pomysłem może być też optymalizacja samego opakowania. Zadbaj o to, aby rozmiar pudełka był jak najlepiej dopasowany do produktu, aby ten przede wszystkim był lepiej chroniony podczas transportu. Równie ważne jest to, że taki produkt będzie zajmował znacznie mniej miejsca, a więc koszt wysyłki będzie niższy. Rozważ więc, czy opłaca się wybrać opakowanie zaprojektowane specjalnie dla Twoich potrzeb, czy też lepsze będą pudełka w standardowym rozmiarze.
Przekalkuluj to i podejmij decyzje. Pamiętaj, że kartony na wymiar mogą być jednostkowo droższe, ale mogą przynieść niemałe oszczędności w całym procesie pakowania. Na końcu czas na koszty magazynowania. Zadbaj o to, aby opakowania były dobrze zaprojektowane oraz postaraj się o jak najlepsze rozmieszczenie, aby obniżyć koszty pakowania. Sprawdź, czy wszystkie produkty i akcesoria do pakowania są niedaleko siebie.
Dodatki do opakowania
W procesie pakowania absolutnie nie może zabraknąć dodatkowych elementów, ale nie wrzucaj byle czego do pudełek. Zastanów się, czy ulotka z rabatem na następne zakupy naprawdę jest niezbędna? Jeśli chcesz wręczyć klientowi rabat, to po prostu wyślij go mailem. Przelicz także dobrze koszty wypełniaczy pudełek. Bywają one niezbędne szczególnie w przypadku bardzo delikatnych i drogich produktów. Pianka nie zawsze jest najlepszym wyborem, bowiem nie jest prosta w recyklingu. Zamiast niej warto rozważyć wkładkę z kartonu, która będzie najlepiej dopasowana do towaru.
Co ważne: jeśli zależy Ci na oszczędnościach, to koniecznie zamawiaj kartony u jednego dostawcy. Nie kupuj ich w kilku różnych firmach, aby później musieć składać akcesoria w komplety. Wybierz po prostu jednego dostawcę.
Najważniejsza jest optymalizacja
Niektórzy przedsiębiorcy są zdania, iż powinno się maksymalnie dopasować opakowanie do każdego rodzaju sprzedawanego produktu. Gdyby tak faktycznie było, to mogłoby się okazać, że korzysta się nawet z kilkunastu rodzajów kartonów. To zdecydowanie dużo za dużo, niż jest to konieczne. W końcu realia są takie, że pudełka niewiele się od siebie różnią. Jeśli chodzi o rozmiar, to może on być większy lub mniejszy zaledwie o kilka centymetrów, natomiast niektóre opakowania mogą mieć kwadratowy kształt, a inne prostokątne.
Czy każdy produkt potrzebuje specjalnego kartonu?
Mogłoby się wydawać, że sklepy internetowe, oferujące szeroką ofertę produktu, potrzebują rozbudowanego zestawu do pakowania zamówień. Weźmy jako przykład sklep “X”, który zajmuje się sprzedażą różnego rodzaju produktów takich jak np. kosmetyki, sprzęty do pielęgnacji, czy ręczniki. Oferta jest rozbudowana, jednak czy zestaw pudełek w kilkunastu rozmiarach jest niezbędny?
Zazwyczaj odpowiedź na powyższe pytanie brzmi – nie. Jednak zawsze należy mieć na uwadze, aby wybierając karton, kierować się tym, co w niego się pakuje. Jeśli będą to ciężkie produkty, to opakowanie koniecznie musi mieć odpowiednią ilość warstw i właściwą gramaturę. Niemniej istotne jest tzw. bigowanie w kartonach, a więc kilka wariantów zgięć, które po złożeniu umożliwiają korzystanie z kilku rodzajów kartonu w różnych wariantach, które różnią się między sobą zaledwie o kilka centymetrów.
Wprowadzenie ograniczenia liczby kartonów - korzyści dla sklepu internetowego
Najczęściej wystarczy po prostu wybrać trzy główne rozmiary do pakowania paczek. Jednocześnie pozwala to na “dogadanie” korzystniejszej stawki. Najlepiej wybrać takie rozmiary:
- małe kartony o wymiarach 100 – 200 mm
- średnie kartony o wymiarach 300 – 400 mm
- duże kartony o wymiarach – 600 – 800 mm
Ograniczona liczba opakowań to również dużo prostsza praca dla osoby pakującej, a to oznacza przyspieszoną pracę, sprawniejsze pakowanie zamówień, czy zwiększoną przepustowość magazynu.
Ceny kartonów u dostawców - na jakie kwestie zwrócić uwagę?
Jako producent opakowań kartonowych, co nieco wiemy na ten temat. Gdy zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić na kosztach opakowań w swojej firmie, to na pewno będziesz chciał kupić kartony za jak najniższą cenę. Jednak musisz pamiętać, aby podczas wyboru dostawcy, zainteresować się również kilkoma dodatkowymi czynnikami. Najważniejsze są ceny – muszą być stabilne. Mając jednak na uwadze fakt, iż obecnie mają miejsce duże wahania na rynku surowców, więc trudno o stałe cenniki, to jednak liczy się to, aby dostawca informował o zmianach cen z jak największym wyprzedzeniem.
Bardzo ważna jest też jakość kartonów – w ten sposób zaoszczędzisz na zwrotach oraz uszkodzeniach.
Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie też zainteresowanie się stanami magazynowymi firmy, z którą planujesz nawiązać współpracę. Chodzi o to, że gdy dojdzie do braku możliwości realizacji zamówienia, to będziesz wiedział, jak wyjść z tej sytuacji. Istotne jest też to, jak wygląda proces składania – powinien być maksymalnie prosty.
Ile kosztuje pakowanie produktów w sklepie internetowym? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, ile kosztuje pakowanie produktów w sklepie internetowym. Pamiętaj także o tym, aby nie korzystać z ofert przedsiębiorstw, które mają do zaproponowania kartony w dużo niższych cenach niż rynkowe. Związane jest to z tym, że najprawdopodobniej oferują produkty, których struktura i gramatura różnią się od deklarowanej, co wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia towaru w transporcie.